X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie marnuj żywności w Święta!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:35
Ważne jest w czym trzymamy produkty kupione na dni świąteczne. O tym, jak długo żywność zachowa swoją świeżość i czy nie będziemy zmuszeni go wyrzucić, zdecyduje sposób jej przechowywania.
Audio
  • Jak przechowywać żywność, aby jej nie marnować? (Cztery pory roku/Jedynka)
Justyna Marszałkowska radzi jak przechowywać kupionego wcześniej karpia, aby podczas wieczerzy wigilijnej smakował jak najlepiej...
Justyna Marszałkowska radzi jak przechowywać kupionego wcześniej karpia, aby podczas wieczerzy wigilijnej smakował jak najlepiej...Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Co zatem wybrać: pergamin, torebki plastikowe, folię aluminiową czy też pojemniki szklane?

- Stare pojemniki plastikowe zawierały bisfenol A, który wchodził w reakcję z żywnością. Jego przeniknięcie do organizmu sprzyja otyłości, chorobom nowotworowym, wpływa  także na płodność mężczyzn. Obecnie wiele opakowań już go nie posiada. Informuje o tym napis "wolne od BPA" zamieszczony na pudełku – mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk z centrum Prolinea. - Najlepszym tworzywem do przechowywania żywności jest szkło, bo nie wchodzi z reakcję z żywnością ani zimną, ani gorącą, ani zasadową, ani kwaśną. Ma jednak swoje wady, jest ciężkie, więc trudno w szklanym pojemniku zabrać sałatkę do pracy. Tłucze się – wylicza gość "Czterech pór roku".

Czytaj więcej
nativity-scene-580162_1200.jpg
Boże Narodzenie z Radiową Jedynką

Nie bez znaczenia dla trwałości kupionej na kilkudniowe święta żywności jest także to, gdzie położymy ją w lodówce. Gdzie najlepiej trzymać karpia czy przyszykowane sałatki? Dlaczego sposób podgrzewania potraw jest tak istotny? Które z opakowań sprzyja odkładaniu się aluminium w mózgu? Jak zapewnić świeżość wędlinie i pieczywu? Dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej

Gość: Justyna Marszałkowska (dietetyk z centrum dietetycznego Prolinea)

Data emisji: 23.10.2015

Godzina emisji: 9.20

gs/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak katolik czy raczej niewierzący praktykujący

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:46
- Boję się tak zwanych katolików, którzy mają odpowiedzi na wszystkie pytania. Od takich ludzi trzeba uciekać - przyznaje ojciec Marek Blaza, jezuita.
rozwiń zwiń