Za pomoc tzw. frankowiczom zapłacimy my wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:23
Koszt jakiegokolwiek programu pomocy w spłacie kredytów hipotecznych zostanie rozłożony. Jeżeli kredytobiorcom pomoże państwo, to zapłacą podatnicy. Jeżeli pomogą banki, odbiją sobie to na innych klientach.
Audio
  • Czy osoby mające kredyty hipoteczne powinny dostać pomoc w ich spłacie (Cztery pory roku/Jedynka)
Za pomoc tzw. frankowiczom zapłacimy my wszyscy
Foto: Glow Images/East News

Analityk rynku nieruchomości Maciej Krasoń przypomina, że osoby decydujące się na wzięcie kredytu walutowego, zwłaszcza mieszkaniowego, podejmują pewne ryzyko. Na wiele lat wiążą się z bankiem, a także muszą liczyć się z ryzykiem, że wzrosną raty.

- Niestety wiele osób o tym zapomina i ma roszczeniowe podejście - mówi gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że kiedy raty kredytów walutowych były niższe, na forach internetowych wręcz szydzono z tych, którzy wzięli kredyty w złotych. Przypomina też, że wzrost wartości franka zbiegł się ze spadkiem stóp procentowych do zera. Oznacza to, że spłacający kredyty we frankach szwajcarskich nie płacą odsetek.

Czytaj także
franki szwajcarskie 1200(1).jpg
Ekspert: w Polsce nie powinno być kredytów we frankach

Maciej Krasoń zwraca uwagę, że z projektu ustawy mającej ulżyć tzw. frankowiczom wynika, że przyszła ustawa dotyczy kredytów we wszystkich walutach obcych, nie tylko we frankach szwajcarskich, choć faktycznie tych kredytów jest najwięcej. Dotyczy też wszystkich kredytów hipotecznych, tych nominowanych w złotych również. Choć dopóki ustawa nie zostanie przyjęta, to może się w niej jeszcze dużo zmienić.

Analityk jest zdania, że ewentualna pomoc powinna dotyczyć tylko tych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej. Jeżeli ktoś ma np. inną nieruchomość, to może ją sprzedać i poprawić swoją sytuację. Podkreśla, że osób mających kłopoty w spłacie kredytu jest procentowo niewiele.

Jakie przede wszystkim - zdaniem naszego gościa - powinny zostać wdrożone rozwiązania pomagające w spłacie kredytów? Jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach? Jakie jest zdanie słuchaczy w sprawie pomocy frankowiczom? Posłuchaj całej audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Bogdan Sawicki

Gość: Maciej Krasoń (analityk rynku nieruchomości)

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 10.11

ag/pg

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
max1112015-12-29 10:47 Zgłoś
Ustawa prawo bankowe. Art. 69 ust. 1 tejże ustawy, który definiuje istotę bankowej umowy kredytu : „Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.” – kredytobiorca ma obowiązek zwrócić kwotę kredytu, ale nie jakąkolwiek kwotę kredytu, a kwotę „wykorzystanego kredytu”. Zdecydowana większość kredytobiorców nie widziała na oczy franka szwajcarskiego. Bank – zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy prawo bankowe - oddawał im do dyspozycji określoną kwotę złotówek, a kredytobiorcy wykorzystywali tę kwotę złotówek na umówiony cel. Zatem – kwotą wykorzystanego kredytu w rozumieniu polskiego prawa bankowego jest właśnie oddana fizycznie klientowi ilość złotówek i taka kwota powinna, zgodnie z polskim prawem bankowym, zostać zwrócona bankom (oczywiście obok umówionych prowizji i odsetek). Każda umowa, która nakłada na kredytobiorcę obowiązek zwrotu kwoty innej niż kwota „wykorzystanego” przez kredytobiorcę kredytu jest sprzeczna z prawem (ustawą), tym samym narusza zasadę swobody kontraktowej, stanowiącej, iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Banki, działające w oparciu o zezwolenia, nie mogą udzielać jakichkolwiek kredytów na jakichkolwiek warunkach, tylko tych zdefiniowanych w art. 69 ust. 1 ustawy prawo bankowe. Umowa, w której bank nakłada na klienta obowiązek zwrotu innej kwoty niż kwota wykorzystanego kredytu nie jest czynnością bankową i powinna być uznana za nieważną w całości, a przynajmniej w części, w której narusza się obowiązek klienta do zwrotu wykorzystanego kredytu.
f.lor@migmail.pl2015-12-28 23:01 Zgłoś
KNF razem z banksterami oraz z kolejnymi rządami, którzy na ten rozbój przyzwalali, złamali polskie i europejskie prawo bankowe. Najwięcej kredytów frankowych ma PKO BP i na jego łupie zbudowano budżet kolejnych rządów. W Polsce za kradzież batonika przez niepełnosprawną psychicznie osobę są sądy, prokurator i ... wyrok. W Islandii powsadzali bandytów bankowych i kraj się poddźwignął od razu. W Szwajcarii będzie referendum zabraniające bankom generowanie pustego pieniądza w postaci kredytu. I jeszcze jedno: Dlaczego prok. gen. Seremet nie podjął od 10 miesięcy decyzji o wszczęciu postępowania w sprawie zgłoszenia przestępstwa wyłudzenia 50 mld zł przez banksterów frankowych i KNF zgłoszone przez posła Kaczmarka ? Jego prawo i terminy nie obowiązują? Redaktorzy, którzy angażują się do takich propagandowych audycji są płatnymi wspólnikami złodzieji

Czytaj także

Jak i czy pomóc frankowiczom?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 18:33
Temat kredytów we frankach szwajcarskich pojawia się w wypowiedziach polityków od dłuższego czasu. Nie wykluczone, że stanie się nawet jednym z elementów exposé premier Beaty Szydło.
rozwiń zwiń