Pneumokoki groźne nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:23
- Zagrożenie wywołane przez pneumokoki dotyczy całej populacji, natomiast w skrajnych grupach wiekowych, czyli u najmłodszych i u osób 65+ jest ono największe - mówi prof. Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka.
Audio
  • Prof. Ewa Bernatowska o chorobach wywoływanych przez pneumokoki i profilaktyce (Cztery pory roku/Jedynka)
- Gdy nie ma szczepień przeciwko pneumokokom, nosicielstwo jest bardzo wysokie, wynosi ok. 90 procent.  Szczególnie dzieci roznoszą te bakterie - mówi prof. Bernatowska
- Gdy nie ma szczepień przeciwko pneumokokom, nosicielstwo jest bardzo wysokie, wynosi ok. 90 procent. Szczególnie dzieci roznoszą te bakterie - mówi prof. BernatowskaFoto: Glow Images/East News

Pneumokoki to bakterie, które dzięki swej otoczce w postaci polisacharydów bronią się przed wszelkimi antybiotykami. U najmłodszych powodują głównie inwazyjną chorobę pneumokokową, która może powodować zapalenie mózgu i sepsę, a u starszych zapalenie płuc, które może prowadzić nawet do zgonu.

Największą grupę ryzyka stanowią dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ nie są w stanie bronić się przed pneumokokami. Dlatego tak ważne jest, żeby szczepić swoje pociechy przeciwko tym bakteriom. - W ten sposób pozbawia się je nosicielstwa pneumokoków, dzięki czemu nie zarażają już one swojego rodzeństwa, rodziców ani dziadków. Może to stworzyć więc osłonę dla pozostałej populacji - tłumaczy prof. Ewa Bernatowska.

Z audycji dowiesz się również, jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na zarażenie pneumokokami i które badanie pozwala na ich szybkie wykrycie w organizmie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: prof. Ewa Bernatowska (pediatra i immunolog, Centrum Zdrowia Dziecka)

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 11.17

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wahasz się czy zaszczepić dziecko? Zapraszamy do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 13:28
- Szczepienia są najlepszą formą profilaktyki chorób, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli rodzice mają wątpliwości, moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę - mówi pediatra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba rozszerzyć program szczepień"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 08:50
- Chcielibyśmy, żeby powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom były wprowadzone jak najszybciej - powiedziała w "Sygnałach dnia" Ewa Bernatowska, kierownik Oddziału i Poradni Immunologii w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń