X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pneumokoki groźne nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:23
- Zagrożenie wywołane przez pneumokoki dotyczy całej populacji, natomiast w skrajnych grupach wiekowych, czyli u najmłodszych i u osób 65+ jest ono największe - mówi prof. Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka.
Audio
  • Prof. Ewa Bernatowska o chorobach wywoływanych przez pneumokoki i profilaktyce (Cztery pory roku/Jedynka)
- Gdy nie ma szczepień przeciwko pneumokokom, nosicielstwo jest bardzo wysokie, wynosi ok. 90 procent.  Szczególnie dzieci roznoszą te bakterie - mówi prof. Bernatowska
- Gdy nie ma szczepień przeciwko pneumokokom, nosicielstwo jest bardzo wysokie, wynosi ok. 90 procent. Szczególnie dzieci roznoszą te bakterie - mówi prof. BernatowskaFoto: Glow Images/East News

Pneumokoki to bakterie, które dzięki swej otoczce w postaci polisacharydów bronią się przed wszelkimi antybiotykami. U najmłodszych powodują głównie inwazyjną chorobę pneumokokową, która może powodować zapalenie mózgu i sepsę, a u starszych zapalenie płuc, które może prowadzić nawet do zgonu.

Największą grupę ryzyka stanowią dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ nie są w stanie bronić się przed pneumokokami. Dlatego tak ważne jest, żeby szczepić swoje pociechy przeciwko tym bakteriom. - W ten sposób pozbawia się je nosicielstwa pneumokoków, dzięki czemu nie zarażają już one swojego rodzeństwa, rodziców ani dziadków. Może to stworzyć więc osłonę dla pozostałej populacji - tłumaczy prof. Ewa Bernatowska.

Z audycji dowiesz się również, jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na zarażenie pneumokokami i które badanie pozwala na ich szybkie wykrycie w organizmie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: prof. Ewa Bernatowska (pediatra i immunolog, Centrum Zdrowia Dziecka)

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 11.17

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wahasz się czy zaszczepić dziecko? Zapraszamy do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 13:28
- Szczepienia są najlepszą formą profilaktyki chorób, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli rodzice mają wątpliwości, moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę - mówi pediatra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba rozszerzyć program szczepień"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 08:50
- Chcielibyśmy, żeby powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom były wprowadzone jak najszybciej - powiedziała w "Sygnałach dnia" Ewa Bernatowska, kierownik Oddziału i Poradni Immunologii w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń