Niebieska Karta. Jak skutecznie chronić ofiary przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 17:00
- Wszyscy oczekują, że jeśli w końcu po latach ujawnią problem przemocy w rodzinie, wezwą policję, to cała sprawa się rozwiąże i w domu zapanuje miłość, pokój i wzajemny szacunek.  To nieprawda. Może to być jednak początek procesu zmiany, jeśli ludzie są na nią gotowi – mówi Renata Durda.
Audio
  • Czym jest i jak funkcjonuje Niebieska Karta opowiada Renata Durda i słuchacze, ofiary przemocy w rodzinie. Dyskusja w cyklu "Głos za głos"(Cztery pory roku/Jedynka)
- Najlepsze prawo nie będzie działało wtedy, jeśli ludzie go stosujący mają lekceważące podejście do przemocy w rodzinie - mówi Renata Durda, dodając że przez ostatnie 20 lat bardzo wiele zmieniło się w Polsce w kontekście postrzegania przemocy w rodzinie...
- Najlepsze prawo nie będzie działało wtedy, jeśli ludzie go stosujący mają lekceważące podejście do przemocy w rodzinie - mówi Renata Durda, dodając że przez ostatnie 20 lat bardzo wiele zmieniło się w Polsce w kontekście postrzegania przemocy w rodzinie...Foto: Glow Images/East News
Czytaj i słuchaj także >>
przemoc klotnia 1200 free.jpg
Jak pomóc ofiarom przemocy psychicznej i ekonomicznej?

- Przemoc w rodzinie dzieje się na terenie prywatnym. Oczekujemy, że nikt tam nie będzie wsadzał nosa. Przemocy jednak nie da się zakończyć siłami rodziny. Potrzebna jest interwencja z zewnątrz – dodaje gość audycji w cyklu "Głos za głos". - Niebieska Karta to procedura, która pozwala różnym służbom zainteresować się sytuacją w rodzinie – wyjaśnia Renata Durda.

Kto jest uprawniony do założenia Niebieskiej Karty? Jak wygląda wsparcie udzielane osobom w ramach Niebieskiej Karty? Kiedy procedura nie spełnia swojej roli? Jak reagować, gdy informacje o przemocy w rodzinie są ignorowane np. przez policję? Kiedy Niebieska Karta jest używana jako element walki o władzę?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Małgorzata RaduchaKarolina Rożej

Goście: Renata Durda (kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia")

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 10.13

gs/tj

Czytaj także

Przemoc w szkole niejedno ma oblicze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 16:35
Przemoc w szkole nie zawsze polega na biciu. To może być też przemoc np. psychiczna. Jak ją zwalczać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki partnerskie. Nieformalne znaczy trudniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 10:11
Już dawno temat "Głos za głos" nie wiązał się z tak wieloma aspektami naszego życia i nie wywołał tak różnych opinii. Temat legalizacji związków partnerskich poruszył słuchaczy i słuchaczki w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami i żyjących w związkach o różnym statusie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 19:45
Coraz liczniej Polacy decydują się na wizytę "na kozetce". Jednocześnie, co wynika z Jedynkowej dyskusji, panuje spora nieufność wobec specjalistów tych trzech dziedzin.
rozwiń zwiń