Jak walczyć z nieprawdą w internecie? Nie jesteś bezradny!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:50
Z klasyczną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś tworzy fałszywy profil na portalu społecznościowym podszywając się pod daną osobę.
Audio
  • Szkoda w internecie. Nie jesteś bezradny (Cztery pory roku/Jedynka)
- W prawie karnym jest możliwość ścigania tego typu czynów - mówił w Jedynce mecenas Dawid Biernat
- W prawie karnym jest możliwość ścigania tego typu czynów - mówił w Jedynce mecenas Dawid BiernatFoto: Glow Images/East News

 - W artykule 190 A paragraf 2 opisane jest przestępstwo polegające na podszywaniu się przez inną osobę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej - powiedział mec. Dawid Biernat. 

Czytaj i słuchaj także >>
Komputer 1200.jpg
E-sądy. Wszystko co powinieneś wiedzieć

Przypomniał, że podmioty prowadzące portale zwykle nie przewidują mechanizmu weryfikacji osoby, która zakłada taki profil. Pierwszym krokiem powinno więc być zwrócenie się do jego administratora, a dopiero potem wejście na drogę sądową

Bezprawne jest też umieszczanie czyjegoś zdjęcia w sieci bez zgody tej osoby. - Można żądać jego usunięcia - tłumaczył mec. Biernat. Również w tym przypadku, gdy nie zostanie to przyjęte do wiadomości, mamy możliwość skorzystania z drogi sądowej. – Na płaszczyźnie odpowiedzialności cywilnej wytaczając odpowiednie powództwo - wyjaśniał gość Jedynki. Można też zastanowić się nad odpowiedzialnością karną.

W nagraniu audycji mec. Biernat wyjaśnił również jaka jest różnica między szkodą majątkową i osobistą. Gdzie znajduje się granica między wyrażeniem niepochlebnej opinii a naruszeniem czyjegoś dobrego imienia?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: Andrzej Biernat (prawnik)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 11.20

tj/gs

Czytaj także

Nie wszystko w sieci jest za darmo

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 16:20
Bardzo często internauci wrzucający do sieci swoje produkcje nie zwracają uwagi na to, skąd wzięli materiały, które poddali obróbce. - A powinni - ostrzega w Jedynce prawnik.
rozwiń zwiń