Jak bronić się przed mobbingiem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 12:23
W jakim momencie zaczyna się mobbing? Czy coś, co dla jednych jest głupim żartem może być dla innych mobbingiem?
Audio
  • Ekspert radzi, jak bronić się przed mobbingiem (Głos za głos/Jedynka)
Pracownik nie stoi na straconej pozycji w walce z mobbingiem ze strony zwierzchnika
Pracownik nie stoi na straconej pozycji w walce z mobbingiem ze strony zwierzchnikaFoto: Depositphotos

Definicja mobbingu zawarta jest w Kodeksie pracy. Ekspert Jadwiga Piekarska wyjaśnia, że mobbing to uporczywe, długotrwałe nękanie pracownika przez szefa, wywołujące u podwładnego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej i mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, a w konsekwencji wyeliminowanie go z zespołu.

- Uporczywość polega na tym, że działania nękające powtarzają się systematycznie. Przyjmuje się, że raz na tydzień - mówi. Przyznaje, że mobbing często jest mylony z dyskryminacją, która ma osobny paragraf w Kodeksie pracy.

Podczas dochodzenia swoich praw, to pracownik musi udowodnić, że padł jego ofiarą. Jadwiga Piekarska przyznaje, że jest to trudne, gdyż pracodawca stoi na uprzywilejowanej pozycji, dysponuje też prawnikami. Jednak pracownik nie jest bez szans.

Jak można bronić się przed mobbingiem? Jak zbierać dowody? Gdzie się udać ze skargą i czy można wnieść pozew zbiorowy? Posłuchaj całej audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Jadwiga Piekarska (szefowa oddziału Warszawa Stowarzyszenia Antymobbingowego pod patronatem Barbary Grabowskiej)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 10.12

ag/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragedia w gimnazjum. Wiceminister: nauczyciele absolutnie zawiedli

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 13:27
Sygnały o nieprawidłowościach w szkole można zgłaszać do pedagoga, dyrektora, samorządu, kuratorium. Jeśli tu nie chce się szukać pomocy, np. ze względu na lokalne układy, wtedy zostaje telefon zaufania - mówiła w Jedynce wiceminister edukacji Urszula Augustyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobbing w pracy: ok. 1200 skarg w ciągu 9 miesięcy tego roku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 12:54
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ok. 1200 skarg na mobbing - poinformowała Anna Jaworska z PIP podczas wtorkowej konferencji "Iustitii". Jak dodała, skargi były kierowane głównie przez osoby, które czuły się pokrzywdzone, rzadziej przez postronnych.
rozwiń zwiń