Sherlock Holmes podkochiwał się w Polce?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:04
Wiele rzeczy złożyło się na sukces Sherlocka Holmesa, genialnego detektywa. Mistrz dedukcji nie związał się z nikim, ale – być może – dlatego, że platonicznie kochał się w naszej rodaczce.
Audio
  • Zdradzamy niektóre tajemnice Sherlocka Holmesa (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Sherlocka Holmesa na Baker Str. w Londynie. Bohater Conana Doylea stał się klasycznym wzorem detektywa, łącząc cechy angielskiego dżentelmena oraz naukowca
Pomnik Sherlocka Holmesa na Baker Str. w Londynie. Bohater Conana Doyle'a stał się klasycznym wzorem detektywa, łącząc cechy angielskiego dżentelmena oraz naukowcaFoto: dynamosquito/flickr/(CC BY-SA 2.0

Twórca postaci detektywa Arthur Conan Doyle opisując jego przygody trafił w potrzeby ówczesnego brytyjskiego społeczeństwa. Był to czas, kiedy tworzyła się wielkoprzemysłowa klasa robotnicza, a prasa zwiększała nakłady. Ludzie chcieli więc czytać powieść w odcinkach o przygodach Sherlocka Holmesa.  

Co ciekawe zarówno Sherlock, jak i jego przyjaciel doktor Watson na początku mieli nazywać się inaczej. Ale wydawcy przekonali pisarza, by zmienił swym bohaterom imiona.

Czytaj także
detektyw 1200.jpg
Detektyw zawsze brudzi się swoją pracą

W jednym z opowiadań "Skandal w Czechach" pojawia się postać Ireny Adler, śpiewaczki, która występowała na scenach w Warszawie. Ona imponowała detektywowi inteligencją. - Istnieje historia, że pierwowzorem postaci Ireny Adler był nie kto inny, jak nasza wielka artystka Helena Modrzejewska - mówi dziennikarz Adam Węgłowski.

Której postaci Arthur Conan Doyle dał swe cechy? Jak trafić do domu, w którym na Baker Street 221B mieszkał powieściowy Sherlock? Kto ukształtował wizerunek detektywa z fajką i w charakterystycznej czapce? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Adam Węgłowski (miłośnik i znawca twórczości Arthura Conan Doyle'a, dziennikarz "Focus historia")

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 10.12

ag/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jubileusz najsłynniejszego detektywa na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 12:15
Sherlock Holmes skończył 125 lat. Właśnie tyle czasu mija od pojawienia się w księgarniach książki Arthura Conan Doyle’a "Studium w szkarłacie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sherlock Holmes - celebryta kryminału, który wyprzedzał trendy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 14:30
Gdyby ten zafascynowany spirytyzmem lekarz lepiej zarabiał na leczeniu wad wzroku swoich pacjentów, ta postać pewnie nigdy by się nie narodziła. Na szczęście stało się inaczej i nie mając środków do życia Artur Conan Doyle zmuszony był stworzyć Sherlocka Holmesa - jedną z ikon współczesnej kultury, symbol przenikliwości i bystrości umysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie byłoby kryminałów, gdyby nie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 11:31
Powieść detektywistyczna była nośnikiem nowoczesnych treści i zarazem kołem zamachowym cywilizacyjnych przemian, które dokonały się na przełomie XIX i XX - uważa prof. Tadeusz Cegielski, wykładowca w Instytucie Historycznym UW.
rozwiń zwiń