Sok z malin i herbatka z lipy. To działa na przeziębienie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 12:50
- Chodzi o prawdziwy sok z malin, a nie jego aromat. Zawiera witaminę C oraz substancje napotne, które podnoszą temperaturę ciała - mówił w Jedynce dr hab. Józef Haczyński, specjalista chorób wewnętrznych.
Audio
  • Domowe metody na przeziębienie (Cztery pory roku/Jedynka)
Sok z malin i herbatka z lipy.  To działa na przeziębienie
Foto: Ed Gregory/stockpic/CC0

Gdy atakuje nas infekcja pierwszą linią obrony naszego organizmu jest podwyższenie temperatury ciała. - Należy się wygrzać, zadbać o to, by nie iść do pracy, wyspać się. Jeden dzień może bardzo pomóc organizmowi w walce z infekcją. Jeżeli zaczniemy z nią chodzić to zarazimy wszystkich dookoła, a na koniec będziemy musieli wziąć antybiotyk - tłumaczył dr Haczyński.

Z podwyższoną temperaturą nie należy walczyć za wszelką cenę. - Najwięcej zła w tym temacie wyrządziły reklamy, które przedstawiają tabletki na błyskawiczne wyleczenie. To jest coś, co powinno być zabronione. Trzeba swoje odchorować, organizm jest w stanie sam zwalczyć chorobę, a następnym razem łatwiej sobie z nią poradzi - tłumaczył z kolei dr Jan Bardadin z centrum medycznego MML.

Do jakiego poziomu podwyższona temperatura u dorosłego człowieka jest bezpieczna, jak naprawdę działają bańki i czy są skuteczne. Czy wysiłek fizyczny ma wpływ na odporność? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr hab. Józef Haczyński, dr Jan Bardadin

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 9.23

tj/pj

 

 

Czytaj także

Rzuć palenie razem z nami. To nie wstyd!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 11:15
- Wstyd jest wtedy, gdy wiemy, że palenie szkodzi i nie próbujemy nic z tym zrobić. Natomiast każda kolejna próba zerwania z nałogiem zbliża nas do końcowego rezultatu. Ich podejmowanie powinno być tak częste, jak jest potrzebne - mówił w Jedynce prof. Witold Zatoński.
rozwiń zwiń