Komornik u drzwi? Nie jesteś bez szans

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:15
- Bezwzględnie jak najlepiej jest wpuścić komornika i wyjaśniać sprawę - mówiła w Jedynce Monika Janusz, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.
Audio
  • Gdy komornik zapuka do drzwi (Cztery pory roku/Jedynka)
Jeśli nie wpuścimy komornika do domu to może on skorzystać z prawa przymusowego otwarcia pomieszczeń i drzwi
Jeśli nie wpuścimy komornika do domu to może on skorzystać z prawa przymusowego otwarcia pomieszczeń i drzwiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Komornik zawsze wysyła zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, a jego działanie zawsze poprzedza postępowanie sądowe. - Nie ma takiej sytuacji, aby komornik zapukał do drzwi bez wyroku - powiedziała rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Urzędnik powinien przed przedstawieniem się okazać legitymację, podać powód swojej wizyty, a na żądanie okazać dokument sądowy, czyli tytuł wykonawczy. Sami też mamy prawo go wylegitymować.

Dlaczego podczas samego postępowania komorniczego należy zadbać o to, by jak najwięcej naszych oświadczeń znalazło się w protokole z czynności? Co oznaczają pojęcia dłużnik i domownik? Dlaczego komornik nie bada tytułu własności podczas egzekucji i jaka jest różnica między odebranie i zajęciem ruchomości? O tym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Monika Janusz (rzecznik Krajowej Rady Komorniczej)

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 11.17

tj/asz

Czytaj także

Co prawo rozumie przez nieruchomość?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 12:29
- Prawny sposób rozumienia nieruchomości i to, co my mamy na myśli w języku potocznym, niewiele się różni - mówi w radiowej Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń