Trudna walka o prawa rodzicielskie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 16:08
W wyniku rozwodu rodziców najbardziej cierpią dzieci. Często poszkodowany jest również ten rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki nad potomkiem. Czy w tego typu sprawach ojcowie mogą czuć się dyskryminowani?
Audio
  • Audycja z cyklu "Głos za głos" poświęcona walce o prawa rodzicielskie (Cztery pory roku/Jedynka)
Według danych KRS w Polsce jest ponad 300 tysięcy osób, które nie płacą alimentów na swoje dzieci.
Według danych KRS w Polsce jest ponad 300 tysięcy osób, które nie płacą alimentów na swoje dzieci.Foto: Glow Images/East News

- Jestem ojcem, któremu odebrano dziecko poprzez mechanizm niebieskiej karty. Moja żona jest psychopatką, ma zaburzenia osobowości i dano jej bezwzględnie wiarę, niszcząc mnie jako ojca. Sąd nawet nie nagrywał rozprawy, kpił ze mnie i nie pozwala mi widzieć się z synem - to telefon od jednego ze słuchaczy. - Będąc rodzicem dochodzącym, nie mam w ogóle praw rodzicielskich, choć sąd przyznał mi ich pełnię - skarży się inny. W dyskusji pojawiło się również kilka głosów kobiet, które po rozwodzie utraciły możliwość kontaktu z dziećmi.

Wszystkim poszkodowanym w podobnego typu sprawach mecenas Eliza Kuna przypomina o ważnej nowelizacji w Kodeksie rodzinnym. - Została wprowadzono możliwość egzekucji kontaktów. W sytuacji, gdy jedno z rodziców nie przestrzega prawa drugiego do kontaktu z dzieckiem, może on wystąpić o zagrożenie ukaraniem takiego rodzica grzywną, a potem o jej egzekucję - tłumaczy adwokat.

O czym warto pamiętać składając wniosek o ukaranie byłego partnera grzywną za utrudnianie kontaktu z dzieckiem i co w kwestii walki o prawa rodzicielskie mają do zaoferowania punkty bezpłatnej pomocy prawnej, które uruchomiono w 2016 roku, dowiesz się z nagrania audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Eliza Kuna (mecenas)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 10.12

pg/gs

Czytaj także

Niebieska Karta. Jak skutecznie chronić ofiary przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 17:00
- Wszyscy oczekują, że jeśli w końcu po latach ujawnią problem przemocy w rodzinie, wezwą policję, to cała sprawa się rozwiąże i w domu zapanuje miłość, pokój i wzajemny szacunek.  To nieprawda. Może to być jednak początek procesu zmiany, jeśli ludzie są na nią gotowi – mówi Renata Durda.
rozwiń zwiń