Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:12
Podatek bankowy i od supermarketów, od posiadania psów, a do tego janosikowe, opłaty targowe, miejscowe, klimatyczne... Jakie koszty ponosimy wskutek podatków nałożonych na innych oraz przyznanych ulg i zasiłków?
Audio
  • Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych? (Cztery pory roku/Jedynka)
Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?
Foto: Depositphotos

Z wypowiedzi słuchaczy Jedynki wynika, że wielu Polaków obawia się podwyżek cen i ponoszenia finansowej odpowiedzialności decyzji urzędników. Wprowadzenie podatku od supermarketów może odbić się na dostawcach i klientach, przyznanie 500 złotych na dziecko obciąży także bezdzietnych. Słuchacze są też zdania, że "janosikowe" rozpieszcza włodarzy gmin i powiatów, a owe 500 złotych na dziecko sprawi, że pracodawcom trudniej będzie znaleźć pracowników.

Słuchaj i czytaj więcej 
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

- Podatki muszą być, bo państwo musi jakoś funkcjonować w realiach solidarnej odpowiedzialności społecznej. Ci, którzy sobie słabiej radzą, muszą być wspomagani, ale pytaniem jest czy powinniśmy dociążać tych, którzy mogą płacić więcej - mówi Robert Łaniewski. Zdaniem eksperta finansowego większy wysiłek w Polsce powinien być wkładany w uszczelnienie systemu podatkowego oraz zachęcanie obywateli do wychodzenia z szarej strefy.

Natomiast słuchacze proponują inne niż pieniężne formy wspierania.

A może państwo nie powinno dawać, a jedynie jak najmniej zabierać? W audycji wyjaśniamy też czym jest fiskalizacja online i które rozwiązania podatkowe naszych sąsiadów warto zastosować w Polsce? O tym także w nagraniu audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Małgorzata RaduchaRoman Czejarek

Gość: Robert Łaniewski (ekspert finansowy, Forum Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 10.12

asz/ag

Czytaj także

Podatki w Polsce. "Chodzi o sprawiedliwość, a nie równość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:46
- Ponad 3 miliony Polaków żyje na granicy minimum socjalnego. Wprowadzenie równych podatków byłoby jawną niesprawiedliwością - mówi dr Irena Ożóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za pomoc tzw. frankowiczom zapłacimy my wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:23
Koszt jakiegokolwiek programu pomocy w spłacie kredytów hipotecznych zostanie rozłożony. Jeżeli kredytobiorcom pomoże państwo, to zapłacą podatnicy. Jeżeli pomogą banki, odbiją sobie to na innych klientach.
rozwiń zwiń