WZW - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:19
Jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby? Po czym poznać, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego? Na te i inne pytania opowiada prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
Audio
  • Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, opowiada na pytania o wirusowe zapalenie wątroby (Cztery pory roku/Jedynka)
Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B
Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu BFoto: flickr/naoahx

Jak zauważa gość audycji "Cztery pory roku", wirusowe zapalenie wątroby często błędnie nazywane jest żółtaczką. Żółtaczka jest tylko jednym z objawów zakażenia, które w przypadku większości zachorowań w ogóle nie występuje.

Czytaj także
lekarz pacjent 1200.jpg
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o WZW

Prof. Horban mówi w Jedynce, czym charakteryzują się poszczególne typy wirusa i w jakich okolicznościach można się nimi zarazić. Wyjaśnia, który wirus można uważać za najbardziej niebezpieczny, a który jest zupełnie niegroźny. Tłumaczy też, dlaczego jeden z wirusów "bardzo nie lubi kobiet w ciąży" i jakie badania należy wykonać, by sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 11.20, 11.45

iwo/ag

 

Czytaj także

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:10
Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Hilary Koprowski - kulisy walki z polio

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 07:50
W sobotniej audycji przypomnimy osiągnięcia zmarłego dwa lata temu, wybitnego wirusologa amerykańskiego polskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń