Alkohol i kobiety. "Piją więcej i szybciej się uzależniają"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:30
- Kobiety piją od zawsze, ale robią to coraz częściej. To kwestia czasów. Kobiety czują się coraz bardziej równouprawnione i odważne - uważa terapeutka Karina Stasiak.
Audio
  • O tym, jak piją kobiety i dlaczego alkohol jest dla nich większym zagrożeniem niż dla mężczyzn opowiadają terapeutka uzależnień Karina Stasiak i psychiatra dr Sławomir Wolniak (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Statystki są bezwzględne - kobiety, które piją, żyją 15 lat krócej. Mimo to przybywa Polek z problemem alkoholowym
Statystki są bezwzględne - kobiety, które piją, żyją 15 lat krócej. Mimo to przybywa Polek z problemem alkoholowymFoto: Glow Images/East News

Z badań wynika, że kobiety też łatwiej uzależniają się od picia niż mężczyźni. - Mają mniejszą zawartość wody w organizmie, więc alkohol jest dla nich bardziej toksyczny - wyjaśnia psychiatra dr Sławomir Wolniak. - Kobiety też częściej chorują na depresję i nerwice, a to skłania do sięgnięcia po kieliszek albo leki nasenne.

Zmieniają się także granice wieku kobiet, które sięgają po alkohol. Okazuje się, że ten problem dotyczy nie tylko coraz młodszych dziewcząt, ale ma też związek z syndromem opuszczonego gniazda u kobiet w wieku średnim. Zaproszeni do studia eksperci tłumaczą, jak rozpoznać pierwsze objawy alkoholowego uzależnienia i wyjaśniają, na czym polega ryzykowne picie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: mgr Karina Stasiak (terapeutka uzależnień), dr Sławomir Wolniak (psychiatra)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 11.20

kul/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problem z alkoholem w piwie bezalkoholowym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 21:44
- Nie wdawałbym się w dyskusję, gdyby zamiast obowiązującej definicji "piwo bezalkoholowe" obowiązywała "piwo o niskiej zawartości alkoholu" - mówił w Jedynce dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteś uzależniony. Dobrze ci z tym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:48
Liczba osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków w Polsce rośnie. Szczególnie u osób młodych używki stały się elementem stylu życia.
rozwiń zwiń