Opieka nad niepełnosprawnymi. Pomoc potrzebna od teraz

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:00
- Najważniejszą chwilą, którą pamiętam, jest ta, kiedy pojawiła się niepełnosprawność. W tym momencie pomocy potrzebował nie mój syn, ale ja – wspomina ojciec niepełnosprawnego Kuby.
Audio
  • Jak zmienia się sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych? (Cztery pory roku/Jedynka)
Projekt w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych jest opracowywany  w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych jest opracowywany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.Foto: Glow Images/East News

Prezes Stowarzyszenia Dobra Wola ocenia jednym z problemów polskiego sytemu opieki nad niepełnosprawnymi jest jego ogromne rozczłonkowanie. - Nie ma systemowego planu dotyczącego osoby niepełnosprawnej. On nie tylko powinien być, ale także mieć początek, środek i koniec. Niezależnie czy chodzi o dziecko, które urodziło się niepełnosprawne czy o osobę, która stała się niepełnosprawną w wyniku wypadku w pewnym momencie swojego życia – podkreśla Jacek Zalewski.

Czytaj i słuchaj także >>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Jak podkreśla Jacek Zalewski, a także słuchacze dzwoniący do Jedynki dużym problemem jest dysproporcja między sytuacją opiekunów dzieci niepełnosprawnych, a niepełnosprawnych dorosłych. Czy w ostatnich latach pojawiły się pozytywne zmiany? Jakie? Gdzie opiekunowie mogą szukać pomocy?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Karolina RożejBogdan Sawicki

Gość: Jacek Zalewski (prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, ojciec niepełnosprawnego 17-letniego Kuby)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 10.11

gs

Czytaj także

Trudna walka o prawa rodzicielskie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 16:08
W wyniku rozwodu rodziców najbardziej cierpią dzieci. Często poszkodowany jest również ten rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki nad potomkiem. Czy w tego typu sprawach ojcowie mogą czuć się dyskryminowani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:12
Podatek bankowy i od supermarketów, od posiadania psów, a do tego janosikowe, opłaty targowe, miejscowe, klimatyczne... Jakie koszty ponosimy wskutek podatków nałożonych na innych oraz przyznanych ulg i zasiłków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol i kobiety. "Piją więcej i szybciej się uzależniają"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:30
- Kobiety piją od zawsze, ale robią to coraz częściej. To kwestia czasów. Kobiety czują się coraz bardziej równouprawnione i odważne - uważa terapeutka Karina Stasiak.
rozwiń zwiń