Płaca minimalna: konieczność czy przeżytek?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:05
- Płaca minimalna to minimum gwarantowane dla pracowników. Dana osoba nie może zarobić mniej, jeśli jest zatrudniona na pełnym etacie - tłumaczy Łukasz Guza, dziennikarz "Gazety Prawnej".
Audio
  • Dyskusja o płacy minimalnej (Cztery pory roku/Jedynka)
Ile w Polsce wynosi płaca minimalna? (zdjęcie ilustracyjne)
Ile w Polsce wynosi płaca minimalna? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/jarmoluk

- Płaca minimalna jest zakotwiczona w prawie pracy. Ma znaczenie socjalne, ale jest też elementem nadzorującym pracodawcę - dodaje gość radiowej Jedynki.

Gdzie płaca minimalna jest mniejsza niż w Polsce? Np. w Bułgarii, Rumunii, na Litwie, w Czechach, Łotwie, Estonii, Słowacji, Chorwacji czy na Węgrzech. A kto zarabia więcej niż Polacy? M.in. Grecy, Hiszpanie, Maltańczycy, Amerykanie, Holendrzy czy Francuzi.

W audycji odpowiadamy m.in. na pytania o to, ile płaca minimalna wynosi od tego roku? Co z kredytami dla osób, które oficjalnie zarabiają tylko minimalną krajową pensję, a resztę dostają "pod stołem"?

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Roman Czejarek, Bogdan Sawicki

Goście: Łukasz Guza (dziennikarz "Gazety Prawnej")

Data emisji: 1.02.2016

Godzina emisji: 10.10

mp/pg

Czytaj także

Szokujące realia pracy polskich kierowców TIR-ów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:10
- Dużo się słyszy o kierowcach ciężarówek - jak to oni niebezpiecznie jeżdżą. A może warto byłoby zobaczyć, jak są naciskani przez spedycję i firmy logistyczne - alarmuje słuchacz Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaków kłopoty z alimentami

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 14:31
Zwykle alimenty kojarzą się nam z następującym problemem: jedno z rodziców oskarża drugie, że nie płaci na dzieci. Okazuje się, że dzieci też mogą zostać pozwane ws. alimentów dla rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół wysokości emerytur z KRUS

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 10:58
Czy to sprawiedliwe, że rolnicy płacą niższe składki emerytalno-rentowe? Jaki jest sposób ich naliczania? W audycji "Głos za głos" mówiliśmy m.in. o tych problemach.
rozwiń zwiń