Przekraczanie uprawnień vs. bezpieczeństwo obywateli

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:00
Kiedy policja może stosować środki przymusu bezpośredniego? Tym problemem zajęliśmy się w naszym cyklu "Głos za głos".
Audio
  • Dyskusja o uprawnieniach policji (Cztery pory roku/Jedynka)
Niektóre policyjne środki przymusu bezpośredniego
Niektóre policyjne środki przymusu bezpośredniego Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/cocoparisienne

Według przepisów do środków przymusu bezpośredniego należą pojazdy, pałki służbowe, wodne środki obezwładniające, psy, konie służbowe, pociski niepenatracyjne miotane z broni palnej.

- Do stosowanie środków przymusu uprawnione są ustawowo 23 podmioty. Policja ma najszerszy katalog uprawnień - mówi w radiowej Jedynce komisarz Marcin Posiewska z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której pytamy między innymi, w jakich przypadkach policja albo inne służby mogą stosować takie środki.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Roman Czejarek, Małgorzata Raducha

Goście: komisarz Marcin Posiewka (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 10.10

mp/pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
88orange2016-02-02 19:44 Zgłoś
Porażka, bezpieczeństwo a prawo, czy bezpieczeństwo a fakty. Jedzie za mną radiowóz przez ponad trzydzieści kilometrów, zjazdy zatoki itd., pod mostami w tunelu na wąskim bruku i zakrętach widzę koguty w tylnej szybie, upycham się jak najciaśniej przy poboczu i przepuszczam radiowóz, agresywny atak policjantki "do kontroli należy zjechać w najbliższym dozwolonym miejscu", pytam zatem "a czym się różnią koguty mające na celu zatrzymanie, a czym ustąp pierwszwństwa na wezwanie do akcji", przez trzydzieści kilometrów okazji nie było, dopiero w miejscu najbardziej zagrożonym ? / Po pracy pizzę rozworzę firmowym samochodem, widzą mnie na co dzień, średnio 200 km. po mieście dziennie, zatrzymują, no to szybko "dmucham", daję dokumenty, zamykam samochód i chcę pizzę dostarczyć, "czy mogę, to ten domek na wprost, do drzwi 5m., "nie, proszę wsiąść do samochodu i czekać na wynik kontroli", fajnie, wynik kontroli pozytywny, kto natomiast zimną pizzę odbierze, zestaw za 150zł. w plecy. / Drogę remontowali, chodnika nie było (rozebrany i głęboki wykop), idzie trzech znajomych lekko podpitych za nimi radiowóz i komenda "chodnikiem się chodzi", a, że podpici to krótko, trzeba go mieć", tak zostali spałowani, że dwóch w szpitalu, jeden z otwartym złamaniem ręki, NIE UDAŁO SIĘ USTALIĆ KTO W DANYM DNIU SŁUŻBĘ PEŁNIŁ ! Więcej faktów, poświadczenia nieprawdy w czynnościach prawnych, zaniedbania i zaniechania w oparciu o dokumenty i świadków, zainteresowanym udostępnię.

Czytaj także

Straż miejska - likwidować czy nie likwidować?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 12:12
- Wszystkie zgłoszenia są nagrywane. Jeśli ktoś odnosi wrażenie, że jego zgłoszenie nie zostało potraktowane poważnie, to należy interweniować u przełożonych – przypomina pan Marek, strażnik miejski z Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:12
Podatek bankowy i od supermarketów, od posiadania psów, a do tego janosikowe, opłaty targowe, miejscowe, klimatyczne... Jakie koszty ponosimy wskutek podatków nałożonych na innych oraz przyznanych ulg i zasiłków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w reklamach wolno, a czego absolutnie nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:24
Czy reklamy nas oszukują? Dlaczego gwiazdy dostają za występy w nich gigantyczne gaże? Czy trzeba reklamować tylko te rzeczy, które się nie sprzedają? Mówiliśmy o tym w naszym cyklu "Głos za głos".
rozwiń zwiń