Ustawa inwigilacyjna. Mamy się czego obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 13:55
W niedzielę (7.02) weszła w życie nowelizacja ustawy o policji dotycząca tak zwanych zasad inwigilacji. Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon tłumaczy w Jedynce, dlaczego nowe przepisy budzą wątpliwości.
Audio
  • Dyskusja o tzw. ustawie inwigilacyjnej (Cztery pory roku/Jedynka)
Ustawa inwigilacyjna. Mamy się czego obawiać?
Foto: flickr/p_a_h

Zmianę przepisów wymógł na parlamencie Trybunał Konstytucyjny, który nakazał większą kontrolę nad dostępem służb do billingów, podsłuchów i innymi sposobami prowadzenia działalności operacyjnej. Opozycja i organizacje pracujące na rzecz wolności w internecie zarzucają nowelizacji przekazanie służbom zbyt dużych uprawnień. Rząd odpowiada, że w przepisach zapisano to, co policjanci i inni mundurowi stosują od dawna.

Wśród słuchaczy Jedynki nie brakowało opinii, że skoro obywatele nie mają nic do ukrycia, nie powinni się obawiać nowych przepisów. - Jeśli ktoś tak twierdzi, powinien zadać sobie pytanie, dlaczego ma firanki w oknach, dlaczego nie godzi się, by nad jego łóżkiem w sypialni zamontować kamerę. Każdy z nas ma prawo do zachowania dla siebie informacji na swój temat. I nikt nie powinien w to wnikać - podkreśla Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon i dodaje, że organa państwa - policja czy służby specjalne - powinny mieć uprawnienia do wglądu w naszą prywatność, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.

O jakie sytuacje chodzi? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której gość Jedynki wyjaśnia, jakie są - zdaniem Fundacji Panoptykon - główne zastrzeżenia odnośnie nowych przepisów.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Roman Czejarek, Karolina Rożej

Gość: Wojciech Klicki (Fundacji Panoptykon)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 10.10

mk/ag

Czytaj także

Straż miejska - likwidować czy nie likwidować?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 12:12
- Wszystkie zgłoszenia są nagrywane. Jeśli ktoś odnosi wrażenie, że jego zgłoszenie nie zostało potraktowane poważnie, to należy interweniować u przełożonych – przypomina pan Marek, strażnik miejski z Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce broń powinna być szerzej dostępna?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:21
Dyskusja rozgorzała na nowo po listopadowych zamachach w Paryżu. Czy gdyby ludzie mieli tam przy sobie broń, to zamach nie byłby tak krwawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: jeżeli do 6 lutego ustawa o policji nie zostanie przyjęta, służby zostaną sparaliżowane

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 08:22
- Techniki operacyjne, w świetle nowej ustawy, mogą być stosowane maksymalnie przez 18 miesięcy, dziś mogą być stosowane w nieskończoność – powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń