X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oscar. Słynną nagrodę nazwano na cześć... wujka?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:33
- Znana anegdota mówi, że w latach 30. bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Filmowej popatrzyła na bezimienną wtedy złotą figurkę i stwierdziła: "Rany, mój wujek Oskar wygląda identycznie" - mówi Henryk Martenka, autor książek poświęconych nazwiskom i imionom.
Audio
  • Henryk Martenka o pochodzeniu imienia Oskar i najpopularniejszych polskich nazwisk (Cztery pory roku/Jedynka)
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich.  W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk Martenka
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich. W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk MartenkaFoto: Mark Gray/flickr/Public domain

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, Oskar to germańskie imię. - Pochodzi z języka starosaskiego, od formy "ansger" oznaczającej włócznię Boga albo boską włócznię, ponieważ w starosaskim rzeczownik "ans" oznacza pogańskiego bożka. Morfologicznie spokrewnionymi z Oskarem imionami są Anzelm i Oswald - wymienia Henryk Martenka.

Jaka jest inna popularna teoria związana z pochodzeniem nazwy Oscar jako nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ile istnieje w Polsce nazwisk utworzonych od imienia Oskar i skąd wzięły się najpopularnejsze polskie nazwiska, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Henryk Martenka (dziennikarz, autor książki "Skąd pochodzi moje nazwisko")

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 11.18

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moda na nietypowe imiona. Wpływ ma kultura, polityka, a nawet... migracja

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 11:37
Dzisiejszy katalog imion ma w swojej ofercie nie tylko te współczesne, opowiadające nam o czasach w których żyjemy, o modach które funkcjonują, ale także te prasłowiańskie, słowiańskie czy chrześcijańskie. Czym kierują się zatem rodzice w wyborze imienia dla dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowak, Kowalski - skąd wzięły się popularne polskie nazwiska?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 13:59
- Nazwiska biorą się z naszej przeszłości, a tam biły - mówiąc metaforycznie - trzy źródła: miejsce, imię i pospolity rzeczownik - mówi Henryk Martenka, autor książki "Skąd się wzięło moje nazwisko?".
rozwiń zwiń