Oscar. Słynną nagrodę nazwano na cześć... wujka?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:33
- Znana anegdota mówi, że w latach 30. bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Filmowej popatrzyła na bezimienną wtedy złotą figurkę i stwierdziła: "Rany, mój wujek Oskar wygląda identycznie" - mówi Henryk Martenka, autor książek poświęconych nazwiskom i imionom.
Audio
  • Henryk Martenka o pochodzeniu imienia Oskar i najpopularniejszych polskich nazwisk (Cztery pory roku/Jedynka)
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich.  W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk Martenka
- Imię Oskar utrwaliło się głównie w językach skandynawskich. W historii Szwecji było dwóch królów o takim imieniu - mówi Henryk MartenkaFoto: Mark Gray/flickr/Public domain

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, Oskar to germańskie imię. - Pochodzi z języka starosaskiego, od formy "ansger" oznaczającej włócznię Boga albo boską włócznię, ponieważ w starosaskim rzeczownik "ans" oznacza pogańskiego bożka. Morfologicznie spokrewnionymi z Oskarem imionami są Anzelm i Oswald - wymienia Henryk Martenka.

Jaka jest inna popularna teoria związana z pochodzeniem nazwy Oscar jako nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ile istnieje w Polsce nazwisk utworzonych od imienia Oskar i skąd wzięły się najpopularnejsze polskie nazwiska, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Henryk Martenka (dziennikarz, autor książki "Skąd pochodzi moje nazwisko")

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 11.18

pg/gs

Czytaj także

Moda na nietypowe imiona. Wpływ ma kultura, polityka, a nawet... migracja

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 11:37
Dzisiejszy katalog imion ma w swojej ofercie nie tylko te współczesne, opowiadające nam o czasach w których żyjemy, o modach które funkcjonują, ale także te prasłowiańskie, słowiańskie czy chrześcijańskie. Czym kierują się zatem rodzice w wyborze imienia dla dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowak, Kowalski - skąd wzięły się popularne polskie nazwiska?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 13:59
- Nazwiska biorą się z naszej przeszłości, a tam biły - mówiąc metaforycznie - trzy źródła: miejsce, imię i pospolity rzeczownik - mówi Henryk Martenka, autor książki "Skąd się wzięło moje nazwisko?".
rozwiń zwiń