Niepełnosprawni intelektualnie otworzą kawiarnię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:00
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rzadko znajdują pracę. - Po skończeniu szkoły specjalnej dzieci zostają w czterech ścianach z pilotem - mówi Blanka Popowska, założycielka Fundacji "Też Chcemy Być".
Audio
  • Członkowie Fundacji "Też Chcemy Być" o klubokawiarni prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Osoby niepełnosprawne intelektualnie, m.in. te z zespołem Downa, z powodzeniem radzą sobie z niezbyt skomplikowaną pracą (zdjęcie ilustracyjne)
Osoby niepełnosprawne intelektualnie, m.in. te z zespołem Downa, z powodzeniem radzą sobie z niezbyt skomplikowaną pracą (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Rodzice zrzeszeni w fundacji postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i stworzyć swoim dzieciom przyjazne miejsce pracy. Przy warszawskim Nowym Świecie w połowie kwietnia powstanie klubokawiarnia, w której będzie pracowało ok. 20 osób niepełnosprawnych. - Nasi podopieczni będą serwować posiłki, witać gości, sprzątać, przygotowywać proste dania. Mój syn ma 25 lat i nigdy nie wyda reszty, ale zapyta gości, czego sobie życzą - mówi Blanka Popowska.

W lokalu znajdzie zatrudnienie m.in. 24-letni Mateusz Czarnocki. - Będę obsługiwał gości, także zagranicznych, podawał im ciastka, kawę, herbatę - mówi.

Blanka Popowska radzi natomiast, co dla swoich niepełnosprawnych dzieci mogą zrobić rodzice, którzy mieszkają w małych miejscowościach i nie widzą przed sobą perspektyw.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Blanka Popowska (założycielka Fundacji "Też Chcemy Być"), Mateusz Czarnocki (podopieczny Fundacji)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 9.20

mg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tort urodzinowy dla Małgosi" - pokonać wszystkie bariery

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 13:04
- Przestałem już trawić endorfiny, które wyzwalają się podczas biegania. Postanowiłem przekuć to na wymierną pomoc - mówił w Jedynce biegacz i maratończyk Przemek Ignaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekun dziecka niepełnosprawnego bez ulgi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 23:33
Słuchacz z Rzeszowa, który ma dziecko w  klasie integracyjnej, skarży się, że skasowano mu uprawnienia do ulgowych przejazdów komunikacją miejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze wybory miss świata na wózku odbędą się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:10
- Polska jest wiodąca, na skalę europejską, jeżeli chodzi o jakość przygotowania tego konkursu. Nie boimy się, że nam się nie uda - mówi Katarzyna Wojtaszek, organizatorka Wyborów Miss Polski na wózku.
rozwiń zwiń