Rodzice najmilszych dzieci świata. "Dlaczego nikt nam nie gratuluje?"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:35
- Kiedy rodzi się zdrowe dziecko wszyscy składają życzenia, a w przypadku dziecka z zespołem Downa nikt nie wie, jak się zachować. A przecież na nie też czekano 9 miesięcy, je też mama urodziła. Pogratulujmy jej - mówi Magda Kumor ze stowarzyszenia Iskierka.
Audio
  • - Nam, jako rodzicom, nie zależy na współczuciu, ale na tym, by nas i nasze dzieci normalnie traktować - mówi Magda Kumor (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photosavvy/flickr/CC BY-ND 2.0

Gość Romana Czejarka dodaje, że problem z właściwą reakcją mają zarówno znajomi, rodzina i personel medyczny. - Lekarze przekazują informację mówiąc, że to "podejrzenie" i dopóki nie potwierdzą, że faktycznie mamy do czynienia z zespołem Downa, nie chcą też kierować rodziców do miejsc, gdzie mogliby uzyskać wsparcie - wyjaśnia Magda Kumor. A tego właśnie potrzebują rodzice, szczególnie ci, którzy w czasie ciąży nie mięli żadnych niepokojących sygnałów. W początkowym etapie rodzinom brakuje także informacji co oznacza obecność dodatkowego chromosomu, jak rozwijać się będzie dziecko i jak można mu pomóc.

Członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka starają się docierać do lekarzy i uwrażliwiać ich na potrzeby rodziców. Służą także własnym doświadczeniem. Michał - syn pani Magdy - ma 11 lat. Jak w tym czasie zmieniła się rzeczywistość i stan wiedzy na temat zespołu Downa? Jakie nakłady finansowe są potrzebne, by wspomóc prawidłowy rozwój dzieci z dodatkowym chromosomem? 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Magda Kumor (prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 10.18

asz/tj

Czytaj także

Filip Woźniak, Tadeusz Woźniak i nadzwyczajne spotkanie w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 18:15
- Ludzie są często zaskoczeni serdecznością Filipa od pierwszego zetknięcia. Ale po chwili konsternacji oddają te emocje bardzo chętnie. Okazuje się, że wszyscy tego potrzebujemy - mówił Tadeusz Woźniak. Muzyk i jego syn byli gośćmi radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Swend: ludzie źle nas oceniają

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 11:02
Aktor znany z serialu Klan na co dzień występuje w warszawskim Teatrze 21 – jedynej scenie w kraju, którą tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem.
rozwiń zwiń