Przemijanie - temat, przed którym nie warto uciekać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:00
- Śmierć jest naturalnym elementem życia. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać o tym z dzieckiem, tym potem będzie łatwiej - mówi w radiowej Jedynce Jacek Gientka, psycholog i psychoterapeuta.
Audio
  • Jak rozmawiać z dziećmi o przemijaniu? (Cztery pory roku/Jedynka)
- Rozmowy z dziećmi powinny przebiegać na takiej zasadzie, że rozmawiamy i pytamy, co dziecko z tego zrozumiało - tłumaczy  Jacek Gientka
- Rozmowy z dziećmi powinny przebiegać na takiej zasadzie, że rozmawiamy i pytamy, co dziecko z tego zrozumiało - tłumaczy Jacek GientkaFoto: Glow Images/East News

Gość "Czterech pór roku" ostrzega przed skutkami traktowania przemijania jako tematu tabu. - Jeśli nie przygotujemy naszego dziecka na to, że życie kiedyś się kończy, może to być szok, bo umrze babcia albo ktoś z dalszej rodziny i co wtedy mamy mu powiedzieć? Dziecko może mieć też jakieś zwierzątko i co będzie, gdy ono umrze? - pyta retorycznie Jacek Gientka.

Jak przekonuje psycholog, okazją do rozmowy z dzieckiem o przemijaniu może być wszystko, np. zmieniające się pory roku. - Gdy widzimy drzewo, które ma liście, a potem je gubi, to doskonała okazja do tego, żeby powiedzieć: tak to się kończy, to naturalny cykl. Oczywiście naszą opowieść dostosowujemy do wieku i potrzeb dziecka - podkreśla ekspert.

Z audycji dowiesz się również, w jakim wieku dzieci są gotowe, by rozpocząć z nimi rozmowę o przemijaniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 9.20

pg/mg

Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzieci powinny do nas mówić po imieniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 00:48
- Jeśli rodzice mówią jedno, a zachowują się inaczej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci przyjmą sposób funkcjonowania, który prezentują dorośli - mówi psycholog, Grażyna Białopiotrowicz.
rozwiń zwiń