Pierwsza komunia. Liczy się duchowość czy prezenty?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:55
Pierwsza komunia to moment, w którym mieszają się sfery sacrum i profanum, a wiele dzieci czeka wyłącznie na pieniądze i prezenty. - Uwaga skierowana jest na to, jaki zamówić lokal, jakie wybrać stroje i prezenty - mówi psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
Audio
  • Dr Aleksandra Piotrowska o komunijnych prezentach i duchowym wymiarze tej uroczystości (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Czy przed komercyjną oprawą pierwszej komunii można się w ogóle ustrzec?
Czy przed komercyjną oprawą pierwszej komunii można się w ogóle ustrzec?Foto: Glow Images/East News

Ekspertka zauważa, że w wielu kościołach popularne są jednolite alby, wciąż zdarzają się jednak rodzice, którzy ostro przeciw temu protestują. - Są wśród nas ludzie, którzy gotowi są przeznaczyć ostatni grosz na dodatkową falbankę czy koronkę w "ślubnej" sukni dla ośmio czy dziewięciolatki - mówi Aleksandra Piotrowska.

Gość Jedynki podkreśla również, że i religijne przygotowanie dzieci nie zawsze idzie w dobrym kierunku. - Całkiem spora część dzieci boi się tego czasu, bo są bardzo ostro przepytywane, zdają coś na kształt egzaminów - tłumaczy dr Piotrowska.

W audycji m.in. również o tym, jak oprzeć się presji rodziny, która naciska na kupowanie drogich prezentów oraz co zrobić, by dziecko nie czuło rozczarowania i zazdrości, widząc laptopy i quady kolegów i koleżanek.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku" 

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Aleksandra Piotrowska (Pracownia Psychologii Edukacyjnej Wydziału Pedagogicznego UW)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 9.18

mg/pg

Czytaj także

Ilu Polaków przekazałoby 0,3 proc. podatku Kościołowi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 15:20
Prawie 60 procent Polaków opowiada się za umożliwieniem przekazania 0,3% podatku dochodowego na rzecz wybranego kościoła i za likwidacją Funduszu Kościelnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: wstydzimy się przed Bogiem z powodu losu, jaki spotyka dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 12:06
Franciszek podczas Mszy świętej na placu Żłóbka w Betlejem, mieście narodzin Jezusa, zwrócił uwagę na zło jakie dotyka dzieci w dzisiejszym świecie.
rozwiń zwiń