Choroba dwubiegunowa - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 15:05
Ta choroba bardzo zagraża życiu człowieka, ponieważ 15 proc. ludzi popełnia samobójstwa, a 25 proc. ma próby samobójcze - podkreślił psychiatra dr Sławomir Wolniak.
Audio
  • Dr Sławomir Wolniak o chorobie dwubiegunowej (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Z opublikowanego niedawno raportu WHO wynika, że depresja to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla młodych ludzi.
Z opublikowanego niedawno raportu WHO wynika, że depresja to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla młodych ludzi. Foto: Pixabay/PDPics/dom. Publiczna

- Choroba afektywna dwubiegunowa to nawracające występowanie depresji, manii, bądź hipomanii, które oddzielone są okresami remisji. W ciągu życia może pojawić się od kliku do nawet kilkudziesięciu nawrotów choroby - mówił gość Jedynki.

Psychiatra powiedział, że choroba najczęściej ujawnia się w okresie od 15. do 30. roku życia. - Bodźcami wywołującymi chorobę mogą być zawody miłosne, niedostanie się na studia czy śmierć bliskich osób. Pierwszym epizodem jest depresja, a później następuje epizod maniakalny bądź hipomaniakalny - zaznaczył.

Jakie są objawy depresji i kiedy możemy mówić o tzw. epizodzie depresyjnym? Jak wygląda terapia i jakie są szanse na wyleczenie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku" 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Sławomir Wolniak (psychiatra)

Data emisji: 27.04.2016

Godzina emisji: 10.17

to/mg

Zobacz więcej na temat: depresja zdrowie

Czytaj także

Gdy jedynym przyjacielem jest sufit. Leczenie depresji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 02:15
Osoby z depresją przyznają, że w najgorszych momentach czuli, że ich jedynym przyjacielem jest sufit. - Leczenie depresji powinno być szyte na miarę chorego oraz jego osobowości - mówi psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne przesłanie do walki z depresją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
Depresję można pokonać! O skutecznych narzędziach do walki z tą chorobą, którymi dysponują medycyna i psychologia, mówili goście "Eureki".
rozwiń zwiń