Sentymentalna podróż w krainę bajek i animacji dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 15:05
"Miś Uszatek", "Zaczarowany ołówek", "Przygody Misia Colargola" , "Parauszek i przyjaciele", a także oskarowy "Piotruś i wilk" - te filmy powstały w Studiu Se-Ma-For w Łodzi.
Audio
  • Zbigniew Żmudzki o produkcji filmów animowanych (Jedynka/Cztery pory roku)
Kadr z filmu Miś Uszatek
Kadr z filmu "Miś Uszatek"Foto: Wikipedia CC ASA 3.0/Przemysław Woźnica

- Film lalkowy jako gatunek został wymyślony przez Polaka. W 1910 roku Władysław Starewicz stworzył pierwszy taki obraz na świecie - przypomniał w radiowej Jedynce Zbigniew Żmudzki, producent filmów animowanych.

Opisał długotrwały i pracochłonny proces powstawania animacji. - Na 1 sekundę filmu ustawiamy 25 faz ruchu postaci.  Dziennie powstaje od trzech do sześciu sekund dzieła - tłumaczył gość audycji. Dodał, że "dobry animator musi pamiętać, że lalka od czasu do czasu musi mrugnąć".

Jakie atrakcje proponuje Muzeum Animacji Se-Ma-For w Łodzi i co to takiego "lalki dublerki", dowiesz się z nagrania audycji

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Zbigniew Żmudzki  (producent filmów animowanych, Studio Se-Ma-For w Łodzi)

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 10.18

ab/pg

Czytaj także

Colargol i Uszatek. Se-ma-for to Hollywood w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:06
Dawno, dawno temu, gdy z małego ekranu nie straszyły dzieci japońskie potworki, mogliśmy podziwiać przygody kotów Filemona i Bonifacego, Misia Uszatka i Colargola. Filmy powstały w łódzkiej wytwórni filmów lalkowych i rysunkowych Se-ma-for.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy realizacji filmów animowanych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 15:52
Wydawałoby się, że filmy animowane robi się szybko, bo to są tylko malowanki lub figurki. Nic bardziej mylnego. Jeden odcinek kreskówki można kręcić nawet kilka miesięcy.
rozwiń zwiń