Kiedy upał staje się groźny dla naszego zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:47
- Jeżeli temperatura wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza w cieniu, nasz układ krążenia zaczyna przystosowywać się do zapobieżenia przegrzaniu naszego organizmu - mówi w radiowej Jedynce kardiolog Jacek Woźniak.
Audio
  • Dr Jacek Woźniak o tym jak dbać o serce podczas upałów (Cztery pory roku/Jedynka)
- W normalnych warunkach przez oddychanie i skórę tracimy ok. 800 ml płynu. W sytuacji upału to się podwaja - mówi dr Jacek Woźniak
- W normalnych warunkach przez oddychanie i skórę tracimy ok. 800 ml płynu. W sytuacji upału to się podwaja - mówi dr Jacek WoźniakFoto: Glow Images/East News

W momencie upału układ krążenia, jak tłumaczy specjalista, zaczyna przystosowywać się do zapobieżenia przegrzaniu organizmu. Naczynia włośniczkowe w skórze rozszerzają się, automatycznie obniża się ciśnienie tętnicze, człowiek zaczyna się pocić, wskutek czego z organizmu uciekają elektrolity: sód, potas, magnez, co przyspiesza czynność serca. 

W warunkach fizjologicznych, w przedziale 20-50 lat, to jest jeszcze wszystko do wyrównania. Problem zaczyna się u osób, które chorują na choroby układu krążenia. Z reguły są to osoby, które biorą leki rozszerzające naczynia, więc - mówiąc krótko - ten efekt się wówczas dubluje - informuje dr Jacek Woźniak.

W jakich godzinach, gdy panują upały, osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny unikać wychodzenia na zewnątrz i jakie płyny najlepiej wtedy spożywać, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gośćdr Jacek Woźniak (Instytut Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 11.19

pg/gs

Czytaj także

Jak dbać o serce po 40-stce?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 12:10
- Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Działania prozdrowotne zaleca się rozpocząć w drugiej, trzeciej dekadzie życia - mówi w "Czterech porach roku" kardiolog, dr Jacek Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na zdrowe serce: dieta i ruch!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 10:10
Kardiolodzy z Europy i Stanów Zjednoczonych w marcu spotkali się na kongresie i przedstawili najnowsze osiągnięcia w kardiologii interwencyjnej. Zza oceanu wrócił właśnie prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski.
rozwiń zwiń