Nastolatki uciekają od problemów domowych lub szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 12:17
- W ciągu roku odnotowujemy około pięciu tysięcy zaginionych między 14. a 17. rokiem życia. Większość z tych zgłoszeń to ucieczki - informuje Izabela Jezierska-Świergiel z Itaki.
Audio
  • Izabela Jezierska - Świergiel (Itaka) o ucieczkach i zaginięciach nastolatków (Cztery pory roku/Jedynka)
Wakacyjne ucieczki nastolatków
Wakacyjne ucieczki nastolatkówFoto: pixabay/domena publiczna

Ekspertka podkreśla, że jeśli czujemy, że naszemu dziecku mogło się coś stać, od razu powinniśmy kontaktować się z policją. - Nie musimy czekać kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin na zgłoszenie zaginięcia - wyjaśnia nasz gość. Po zgłoszeniu na policję możemy osobiście lub telefonicznie poinformować Fundację Itaka. - Policja szuka na miejscu, a my działamy bardziej w przestrzeni wirtualnej. Kontaktujemy się przez portale społecznościowe ze znajomymi zaginionej osoby, z  naszymi  informatorami w terenie, z konsulatami, jeśli podejrzewamy ucieczkę za granicę. Sprawdzamy ośrodki pomocowe i szpitale - wyjaśnia Jezierska-Świergiel.

Ekspertka podkreśla, że zaginięcia nastolatków są wyrazem uciekania od problemów w domu, w szkole lub w grupie rówieśniczej. Dlatego rodzice powinni jak najwięcej rozmawiać z dziećmi i poznawać ich problemy.

W audycji mówiliśmy także o tym, czy publikowanie ogłoszeń o zaginięciu w mediach społecznościowych pomaga w poszukiwaniach.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość Izabela Jezierska-Świergiel (Fundacja Itaka)

Data emisji: 8.06.2016

Godzina emisji: 10.18

ab/mg


Czytaj także

Kontakty z dziećmi po rozwodzie. Poznaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 09:30
W cyklu "Głos za głos" zapraszamy do rozmowy o władzy rodzicielskiej i prawach rodziców do opieki nad dziećmi po rozwodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy młodzi uciekają z domu...

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 16:50
Rocznie policja przyjmuje 9 tys. zgłoszeń o zaginięciach dzieci i młodzieży. Szczęśliwie 90 proc. młodych ludzi szybko się odnajduje.
rozwiń zwiń