Kleszcze – jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 15:00
- Nie każdy kleszcz jest zarażony. Nie każdy spowoduje chorobę - informuje Główny Inspektor Sanitarny Kraju dr Marek Posobkiewicz.
Audio
  • dr Marek Posobkiewicz - jak się obronić przed chorobami odkleszczowymi (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz
KleszczFoto: pixabay

Na boleriozę lub kleszczowe zapalenie mózgu zachorujemy tylko wtedy, gdy ukąsi nas owad zakażony patogennymi krętkami. Ulubionymi siedliskami kleszczy są pogranicza lasów iglastych i liściastych oraz łąki. Zachorowania notuje się najczęściej od maja do października. Wiąże się to z częstym w tym okresie przebywaniem ludzi w lasach i na łąkach.

- Istnieje prawie stuprocentowo skuteczna szczepionka na kleszczowe zapalanie mózgu - tłumaczy dr Marek Posobkiewicz. Na boleriozę nie ma szczepionki. Leczymy ją antybiotykami już po zakażeniu. Ekspert podkreśla, że najważniejsza jest profilaktyka: ubranie zakrywające skórę, stosowanie repalentów, czyli odstraszaczy, dokładne sprawdzenie ciała po powrocie z lasu i jak najszybsze usunięcie kleszcza.

W audycji instrukcja dr Marka Posobkiewicza, jak skutecznie pozbyć się kleszcza.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny Kraju)

Data emisji: 10.06.2016

Godzina emisji: 10.22

ab/pg


Czytaj także

Szczepionki w tabletkach. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 11:15
Nie zawsze jest tak, że nasz organizm jest w stanie szybko i łatwo poradzić sobie z infekcjami. Gdy problem zaczyna się powtarzać, to pojawiają się konsekwencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wahasz się czy zaszczepić dziecko? Zapraszamy do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 13:28
- Szczepienia są najlepszą formą profilaktyki chorób, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli rodzice mają wątpliwości, moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę - mówi pediatra.
rozwiń zwiń