Dyskusja o wyższości Cannes nad Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:40
Dokładnie 70 lat temu, 20 września 1946 r., zainaugurowano pierwszą edycję festiwalu w Cannes. - To najważniejsze święto kina w Europie, a moim zdaniem spokojnie może konkurować z hollywoodzką ceremonią. Może jest nawet ważniejsze - mówi Joanna Sławińska.
Audio
  • Joanna Sławińska o festiwalach w Cannes, Hollywood i Gdyni (Lato z Radiem/Jedynka)
Czerwony dywan, blask fleszy - to marzenie wielu młodych ludzi i nieodłączny element wielkich filmowych festiwali
Czerwony dywan, blask fleszy - to marzenie wielu młodych ludzi i nieodłączny element wielkich filmowych festiwaliFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dziennikarka, która wielokrotnie relacjonowała przebieg canneńskiego festiwalu na antenie Polskeigo Radia, przekonuje, że można tam zobaczyć filmy artystyczne pochodzące z całego świata. - Na festiwalach w Ameryce dominuje rodzime kino, które tu, w Europie, nie zawsze się podoba - przekonuje.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziennikarzy obsługujących słynny francuski festiwal? Na jakie kategorie dzielą się jego uczestnicy? Które gwiazdy kina zrobiły na Joannie Sławińskiej największe wrażenie? I jak pachnie Cannes? O tym w audycji. Rozmawialiśmy też o najważniejszym polskim festiwalu filmowym, który rozpoczął się 19 września.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Joanna Sławińska (dziennikarka Polskiego Radia)

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 11.20

mg/gs

Czytaj także

"21 x Nowy Jork". Portret miasta i jego mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 15:41
29 maja, podczas otwarcia 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się premiera najnowszego filmu Piotra Stasika. - Nie chciałem robić filmu w Nowym Jorku, to on przyszedł do mnie - mówi reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikona" Wojciecha Kasperskiego - film o poszukiwaniu duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:19
- Zagłębiamy się w nim, jaki jest wspólny mianownik między nami (twórcami), bohaterami oraz odbiorcami filmu. Zrobiliśmy go po to, aby znaleźć coś, co może nas połączyć. Ten film ma być mostem - mówił w Jedynce Wojciech Kasperski, reżyser filmu "Ikona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koniec świata" - droga do Oscara prowadzi przez Radom?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 15:48
- To bardzo głęboki, świetnie wyreżyserowany film, który powinien zaistnieć na międzynarodowych festiwalach - mówi o dokumencie "Koniec świata" Cezary Harasimowicz, przewodniczący jury konkursu głównego festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.
rozwiń zwiń