Ciche życie drzew - długie i pełne zmagań

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 13:45
Przeżyły anomalie pogodowe i ataki szkodników, przez lata walczyły o dostęp do światła. Najstarsze z nich pamiętają czasy powstania listopadowego. Sekrety drzew można poznać podczas trwającego właśnie Festiwalu Nauki.
Audio
  • Dr Łukasz Tyburski zaprasza do Kampinoskiego Parku Narodowego (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Kampinoski Park Narodowy obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej (zdjęcie ilustracyjne)
Kampinoski Park Narodowy obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

- Pod Warszawą mamy perłę natury, las, w którym możemy spotkać stare drzewostany sosnowe, ich wiek przekracza nawet 180 lat - mówi dr Łukasz Tyburski z Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak rozpoznać stare drzewo? - Z reguły ich średnice przekraczają 80-90 cm - wyjaśnia ekspert.

Opowiada też, że każde drzewo - podobnie jak człowiek - ma własne życie, podczas którego zmaga się z siłami natury i innymi mieszkańcami lasu. - W świecie roślin jest ciągły "wyścig zbrojeń". Patrząc na stare drzewa, możemy np. rozpoznać okresy wzmożonej działalności pewnych owadów - wyjaśnia dr Tyburski.

Z audycji dowiecie się też, jak zmierzyć wysokość drzewa, stojąc na ziemi.

XX Festiwal Nauki odbywa się w dniach 24 września - 2 października 2016 roku w Warszawie. Dr Łukasz Tyburski w ramach tego wydarzenia prowadził wykład terenowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Łukasz Tyburski (Kampinoski Park Narodowy)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 10.00

mg/ab

Czytaj także

Karmniki i budki lęgowe. Ptasie domy w naszym otoczeniu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:34
- Ptaki potrafią mieszkać w dziwnych miejscach. Sikory np. zakładają gniazda w słupkach ogrodzeniowych niezaślepionych od góry - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Groblewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec lata. Bocianie stada już w Grecji i Turcji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 15:55
Większość bocianów odleciała już z Polski. Wśród miłośników tych ptaków pojawiły się wątpliwości, czy odlot nie nastąpił zbyt wcześnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimatologiczna, astronomiczna, fenologiczna. Różne rodzaje jesieni

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:31
- 22 września o godz.16.21 przyszła do nas jesień i będzie to jesień astronomiczna, czyli moment, w którym Słońce znajdzie się nad równikiem. Od tej chwili, na naszej półkuli, długość nocy będzie większa niż długość dnia - tłumaczył klimatolog, Michał Kowalewski.
rozwiń zwiń