"Literacki Nobel nie jest nagrodą sprawiedliwą"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:05
- Żeby dostać Nobla, trzeba mieć za sobą lobby, bo inaczej nie ma szans. Anegdota opowiada, że bibliotekarka Biblioteki Noblowskiej, która opuściła Polskę w 1968 roku, skutecznie lobbowała za Szymborską - opowiadał Tadeusz Lewandowski, który relacjonuje dla mediów obrady szwedzkich akademików.
Audio
  • Tadeusz Lewandowski o literackich Noblach w 20. rocznicę przyznania tej nagrody Wisławie Szymborskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Wisława Szymborska podczas promocji swojego nowego tomiku wierszy Tutaj rok 2009.
Wisława Szymborska podczas promocji swojego nowego tomiku wierszy "Tutaj" rok 2009.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Wspominając rok 1996 Lewandowski podkreślił, że Szymborską poparł też świat. - Była np. bardzo popularna we Włoszech, a jednocześnie w kraju nastąpiło niezwykłe zjednoczenie, erupcja popularności poetki, mówiąc internetowym językiem młodzieży: Szymborska dostała wielkiego lajka - ocenił nasz gość.

- Nobla przyznaje grono 18 akademików, którzy między listopadem a lutym rozsyłają około 600-700 listów do różnych instytucji. Z selekcji wstępnej pozostaje 200 nazwisk. Następnie wybierane jest 50 kandydatur. Po kolejnych posiedzeniach, w czerwcu zostaje 5 nazwisk. W tym momencie akademicy wyjeżdżają na jedną ze szwedzkich wysp, by tam obradować na tajnym posiedzeniu. Decyzja na ogół zapada w połowie września - wyjaśniał krytyk.

- Generalnie przyjmuje się, że jeżeli ktoś jest zgłoszony po raz pierwszy, to nie ma co liczyć na tę prestiżową nagrodę - stwierdził Lewandowski. - Nobel nie jest nagrodą sprawiedliwą - dodał krytyk i podał przykłady wielu pisarzy, którzy choć znani i czytani, od lat czekają na to wyróżnienie.

Którzy polscy pisarze mieli szanse na literackiego Nobla? Jakie znaczenie ma narodowość czy krąg kulturowy w przyznawaniu tego najważniejszego w literaturze wyróżnienia?  Jaką role w wyborze ma polityka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Tadeusz Lewandowski (krytyk litaracki)

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 11.23

ab/gs

Czytaj także

Mija 20 lat od przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 16:34
"Tragedia sztokholmska" - tak przyjaciele Wisławy Szymborskiej nazwali przyznanie jej literackiej nagrody Nobla, bo ta okoliczność na długi czas uniemożliwiła poetce chowanie się w ulubionej prywatności.
rozwiń zwiń