Nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 13:55
- Zgodnie z art. 162 kodeksu karnego każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pomocy w takim zakresie, w jakim potrafi to zrobić i nie zagraża to ani jemu, ani ratowanemu - mówi Grzegorz Kaczmarski, ratownik medyczny.
Audio
  • Grzegorz Kaczmarski o zasadach udzielania pierwszej pomocy (Cztery Pory Roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

W Dniu Ratownictwa Medycznego przypominamy o tym, jak powinniśmy się zachować, widząc wypadek lub osobę, która zasłabła w miejscu publicznym. - Jeśli się oddalimy, jest to przestępstwo i musimy o tym pamiętać - podkreśla Kaczmarski.

Zwraca też uwagę na to, że widząc człowieka leżącego na ulicy, ludzie często boją się zareagować. - Nie wiemy, co robić: czy się zainteresować, czy nie; czy ten człowiek potrzebuje pomocy, a może jest tylko pijany? Nasze zachowanie determinuje obawa, wstyd przed wystąpieniem publicznym. Dzieci tych pytań nie mają, one dużo chętniej udzielają pomocy - zauważa.

Stwierdza też, że w takich wypadkach zawsze trzeba zareagować i wylicza, jakie kolejne kroki powinno się podjąć.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Grzegorz Kaczmarski (ratownik medyczny)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 11.21

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twój żart lub lenistwo mogą kogoś kosztować życie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:14
- Osoby nieprzytomne, z ciężkimi obrażeniami ciała na skutek wypadku komunikacyjnego, osoby które doznały udaru mózgu, zawału serca bądź nagłego zatrzymania krążenia, to najbardziej pilne przypadki, do których karetki powinny być wysyłane - podkreśla ratownik medyczny Adrian Stanisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden nierozważny skok, który może dramatycznie zmienić życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:45
W Polsce, w ciągu roku, około 2000 osób doznaje urazu złamania kręgosłupa. Część z nich w wyniku nierozważnego skoku do wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Lis po osobistej tragedii pomaga ofiarom wypadków

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 10:30
Iwona Lis w wyniku wypadku straciła córeczkę. Po latach stworzyła Fundację Forani. - Dla mnie córka w ten sposób żyje. Nadałam temu, co się wydarzyło, sens. Będąc jeszcze w szpitalu, obudziłam się z myślą, że nie chcę, żeby to była tylko tragedia. Chcę coś z tym zrobić, choć początkowo nie wiedziałam, co - przyznaje gość "Drogi na szczyt".
rozwiń zwiń