Praca w domu. Jak ją docenić i... wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:45
Wartość pracy wykonywanej w domu przez kobiety w 2013 roku wyniosła 720 mld zł, co stanowi równowartość 44 proc. PKB. Tymczasem praca pozazawodowa wciąż jest niedoceniana - i przez współmałżonka, i przez system emerytalny.
Audio
  • Eksperci o niedocenianej pracy kobiet w domu (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Sprzątanie, prasowanie, pranie, zakupy, gotowanie, opieka nad dziećmi, planowanie świąt i wakacji... Kobiety pracujące w domu wykonują kilka zawodów na raz
Sprzątanie, prasowanie, pranie, zakupy, gotowanie, opieka nad dziećmi, planowanie świąt i wakacji... Kobiety pracujące w domu wykonują kilka zawodów na razFoto: GlowImages/EastNews

- Z reguły jest tak, że mężczyźni trochę więcej pracują poza domem, a kobiety - w domu. Statystycznie Polka przeznacza na różnego typu pracę ok. 20 minut więcej niż statystyczny Polak, co w rocznym rozrachunku daje około 3 tygodni różnicy - mówi politolog i socjolog Karolina Goś-Wójcicka.

Z kolei ekonomista Andrzej Sadowski zauważa, że polski system emerytalny jest "skrajnie antyrodzinny", bo osoby, które decydują się na większą liczbę dzieci i pozostanie w domu, są praktycznie pozbawione emerytury. - Dziś ZUS zaczyna lansować to, o czym Centrum im. Adama Smitha mówi od dawna. Chodzi o emeryturę obywatelską, gwarantowaną także dla osób, które nie wykonywały pracy zawodowej - podkreśla.

Jak wyglądał rozdźwięk między obciążeniem pracą kobiet i mężczyzn w latach 70.? I co o równym podziale obowiązków sądzą słuchacze Jedynki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Karolina Goś-Wójcicka (politolog, socjolog, Instytut Spraw Obywatelskich) i Andrzej Sadowski (ekonomista, Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 25.10.2016

Godzina emisji: 9.21

mg/pg

Czytaj także

30 lat i wciąż u mamy. Tradycja, lenistwo czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 00:09
- Sto lat temu mieszkanie z rodzicami przez długie lata było normalnym modelem życia - przypomina w Jedynce prof. Marek Konopczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W potrzasku" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 14:35
Hanna ma wysokie kwalifikacje. Zna trzy obce języki bardzo dobrze, a w dwóch się komunikuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które kształtują naszą przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 12:10
- Coach, to jest taka osoba, która zadaje pytania i przeprowadza wartościową rozmowę. Coach nie mówi ludziom, jak mają postępować, ale szuka z klientem właściwych rozwiązań i opcji. Jest to taki towarzysz w rozmowie w procesie w dochodzeniu do celów - wyjaśniała Magda Macyszyn, coach kobiet.
rozwiń zwiń