X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieprzemijający czar gwiazd przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:06
- Wszystkie gwiazdy tamtego okresu śpiewały przepiękne piosenki, które żyją do dziś swoim życiem. To już wprawdzie nie jest życie filmowe, ale zawsze już kojarzone one będą z tymi wykonawcami - mówi Ryszard Wolański, autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo.
Audio
  • Ryszard Wolański o gwiazdach przedwojennego kina w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)
Kadr z filmu Uroda życia z 1930 roku. Eugeniusz Bodo z prawej strony
Kadr z filmu "Uroda życia" z 1930 roku. Eugeniusz Bodo z prawej stronyFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Gość "Czterech Pór Roku" nie jest w stanie wskazać, kto był największą gwiazdą przedwojennego kina w Polsce. - Każda z nich była na swój sposób wielka. Inną gwiazdą był Eugeniusz Bodo, a inną Aleksander Żabczyński. Podobnie było z kobietami. Wprawdzie istniał ranking publiczności, kto jest sławniejszy, ale ta popularność układała się troszkę jak sinusoida. Jak był film z Ordonką, to sławna była Ordonka, jak z Tolą Mankiewiczówną, to wtedy ona przejmowała prym wśród publiczności. A że filmów było dość sporo i wszyscy w nich grali, więc i popularność dotykała każdego - tłumaczy Ryszard Wolański.

Ryszard Wolański Każda z gwiazd przedwojennego kina była na swój sposób wielka

Z autorem biografii wielu przedwojennych gwiazd spotkaliśmy się w rocznicę premiery filmu "Szpieg w masce" z Jerzym Pichelskim i Hanką Ordonówną (1933) oraz rocznicę śmierci Toli Mankiewiczówny (1985). Jaka anegdota wiąże się z piosenką "Miłość ci wszystko wybaczy" i dlaczego aktorzy przed wojną nie byli celebrytami w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ryszard Wolański (autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 9.24

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Od pucybuta do milionera". Fenomen Eugeniusza Bodo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 11:00
- Miał w sobie coś światowego. Na tamte czasy jego popularność była niezwykła - mówi Ryszard Wolański, autor książki "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Dymsza, najlepszy cwaniak polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 01:03
- Adolf Dymsza był postacią wyjątkową. Gdy stanął przed kamerą okazało się, że jego siła komiczna i sprawność fizyczna są niezwykłe - opowiada dziennikarka Jedynki Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń