Nieprzemijający czar gwiazd przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:06
- Wszystkie gwiazdy tamtego okresu śpiewały przepiękne piosenki, które żyją do dziś swoim życiem. To już wprawdzie nie jest życie filmowe, ale zawsze już kojarzone one będą z tymi wykonawcami - mówi Ryszard Wolański, autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo.
Audio
  • Ryszard Wolański o gwiazdach przedwojennego kina w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)
Kadr z filmu Uroda życia z 1930 roku. Eugeniusz Bodo z prawej strony
Kadr z filmu "Uroda życia" z 1930 roku. Eugeniusz Bodo z prawej stronyFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Gość "Czterech Pór Roku" nie jest w stanie wskazać, kto był największą gwiazdą przedwojennego kina w Polsce. - Każda z nich była na swój sposób wielka. Inną gwiazdą był Eugeniusz Bodo, a inną Aleksander Żabczyński. Podobnie było z kobietami. Wprawdzie istniał ranking publiczności, kto jest sławniejszy, ale ta popularność układała się troszkę jak sinusoida. Jak był film z Ordonką, to sławna była Ordonka, jak z Tolą Mankiewiczówną, to wtedy ona przejmowała prym wśród publiczności. A że filmów było dość sporo i wszyscy w nich grali, więc i popularność dotykała każdego - tłumaczy Ryszard Wolański.

Ryszard Wolański Każda z gwiazd przedwojennego kina była na swój sposób wielka

Z autorem biografii wielu przedwojennych gwiazd spotkaliśmy się w rocznicę premiery filmu "Szpieg w masce" z Jerzym Pichelskim i Hanką Ordonówną (1933) oraz rocznicę śmierci Toli Mankiewiczówny (1985). Jaka anegdota wiąże się z piosenką "Miłość ci wszystko wybaczy" i dlaczego aktorzy przed wojną nie byli celebrytami w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ryszard Wolański (autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 9.24

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Od pucybuta do milionera". Fenomen Eugeniusza Bodo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 11:00
- Miał w sobie coś światowego. Na tamte czasy jego popularność była niezwykła - mówi Ryszard Wolański, autor książki "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Dymsza, najlepszy cwaniak polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 01:03
- Adolf Dymsza był postacią wyjątkową. Gdy stanął przed kamerą okazało się, że jego siła komiczna i sprawność fizyczna są niezwykłe - opowiada dziennikarka Jedynki Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń