Alergie i choroby odzwierzęce. Jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 13:15
Najczęstszym problemem zdrowotnym pojawiającym się w związku z posiadaniem zwierzęcia są alergie. Uczulenie na sierść lub wydzielinę gruczołów łojowych ma jedna na dziesięć osób.
Audio
  • Dr Józef Haczyński o alergiach i chorobach odzwierzęcych (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Alergie i choroby odzwierzęce. Jak ich uniknąć?
Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Objawy alergiczne może wywyłać praktycznie każde zwierzę, ale najczęściej dotyczy to kotów. - To dlatego, że rzadziej wychodzą one na zewnątrz i są rzadziej kąpane. Koty bardzo dbają o swoją higienę, myją się, liżąc swoje ciało, a w ślinie jest szczególny alergen, który nazywa się Fel d 1 od łacińskiej nazwy kota felis - wyjaśnia internista.

Jak przed decyzją o posiadaniu zwierzęcia sprawdzić swoją skłonność do alergii? Jakimi chorobami możemy zarazić się od zwierząt? Czym grozi niesprzątanie po psach? Na czym polega choroba kociego pazura? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Józef Haczyński (internista)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 11.21

mg/kd

Czytaj także

Choroby odzwierzęce. Czy i jak można ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 22:00
- Najważniejsza jest higiena. To podstawowy element, który trzeba zachować, aby uniknąć chorób odzwierzęcych - tłumaczył w Jedynce dr Artur Andrzejczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyt sterylne warunki życia prowadzą do alergii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:15
Epidemię chorób brudnych rąk zamieniliśmy na epidemię chorób czystych rąk. Ludzie przesadzili z czystością i stali się nieodporni na alergeny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergie przejmują kontrolę nad naszym życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 09:24
- Chemizacja naszego życia powoduje, że w ciągu 100 lat liczba osób, które mają różne reakcje alergiczne wzrosła w Polsce z jednego do czterdziestu procent. Niektóre z nich zagrażają życiu - mówi prof. Bolesław Samoliński.
rozwiń zwiń