Mileva Marić - żona i muza Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:06
- Pierwszej żonie Alberta Einsteina, serbskiej matematyczce i fizyczce Milevie Marić, przypisuje się współautorstwo, a nawet autorstwo szczególnej teorii względności - stwierdziła Dorota Truszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej.
Audio
  • Dorota Truszczak o Milevie Marić, żonie Einsteina i innych kobietach-naukowcach (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Albert Einstein podczas wykładu. Wiedeń, 1921
Albert Einstein podczas wykładu. Wiedeń, 1921 Foto: pixabay/domena publiczna

Ta sprawa była rewolucyjna i dyskutowana we wszystkich poważnych dziennikach. Ci, którzy utrzymują, że to Mileva jest autorką teorii względności, nie posiadają na to dokumentów. Dowodem mają być opowieści koleżanek Milevy ze studiów i to, że Einstein często powtarzał, że w ich domu matematyką zajmuje się żona. Była świetną matematyczką i podobno to ona właśnie liczyła Albertowi jego różne koncepcje, które potem doprowadziły do ogłoszenia w 1905 roku szczególnej teorii względności.

- Einstein oddawał jej cześć i honor. Była dla niego muzą - opisywała relacje naukowej pary Dorota Truszczak. - Powierzał jej pierwsze, fantastyczne koncepty, co podkreślał wszędzie: w listach czy na spotkaniach. Rozstali się w 1919 roku. Nobla Einstein otrzymał dwa lata później. Przed ich rozstaniem Einstein napisał, że jeśli kiedykolwiek dostanie nagrodę Nobla, to wszystko odda Milevie. Oddał - i to ma także potwierdzać udział Milevy w odkryciu - tłumaczyła Dorota Truszczak.

A jak do tej sensacyjnej sprawy podchodzą przeciwnicy Milevy i jakie jeszcze kobiety i czym zapisały się w panteonie nauki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Dorota Truszczak (dziennikarka, kierowniczka redakcji naukowej Pr.1)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 10.23

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Infeld - Polak, który współpracował z Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 05:45
- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszechświat rozszerza się coraz szybciej". Nagrody Nobla z fizyki w ciągu ostatniej dekady. Jakie odkrycia nagrodzono? [DOKUMENTACJA]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:45
We wtorek 4 października ogłoszono nazwiska zdobywców nagrody Nobla z fizyki w 2016 roku. Przypominamy laureatów Nagrody Nobla w tej dziedzinie w ostatnich dziesięciu latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z fizyki przybliża powstanie komputera kwantowego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 17:02
- Nie pamiętam, kiedy tak się zdarzyło, żeby nagroda Nobla była przyznana wyłącznie za badania teoretyczne. Mamy problem, jak te matematyczne koncepcje przekładają się na sytuacje, które możemy wyjaśnić - skomentował Noble 2016 z fizyki prof. Jakub Tworzydło.
rozwiń zwiń