X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciąża - alkohol i papierosy zabójcze dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 14:20
Z badań wynika, że co trzecia kobieta piła w trakcie ciąży. - Tymczasem każda ilość alkoholu podana od pierwszego do czterdziestego tygodnia ciąży nieodwracalnie uszkadza mózg dziecka - alarmuje dr Jacek Tulimowski.
Audio
  • Dr Jacek Tulimowski o wpływie używek na organizm płodu (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Dlaczego picie alkoholu w ciąży jest zabronione?
Dlaczego picie alkoholu w ciąży jest zabronione?Foto: Glow Images/East News

Świadomość tego zagrożenia wciąż jest zbyt niska. W Polsce co roku rodzi się 9-10 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi spożywaniem alkoholu przez matkę. - 83 proc. Polaków słyszało, że nawet minimalna dawka alkoholu ma negatywne działanie dla nienarodzonego dziecka, ale 29 proc. osób uważa, że spożywanie alkoholu w ciąży dobrze działa na układ immunologiczny i poprawę nastroju - zaznacza.

Dodaje też, że po 40-50 minutach od spożycia alkoholu jego poziom we krwi matki jest taki sam, jak we krwi pępowinowej. - Wszelkie używki - narkotyki, nikotyna, kofeina - także przechodzą przez łożysko - podkreśla dr Tulimowski.

W którym okresie ciąży alkohol najsilniej wpływa na dziecko? Jakie wady rozwojowe powoduje? Jak wygląda dziecko i funkcjonuje dziecko, które cierpi na FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy?

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Jacek Tulimowski (ginekolog, redaktor naczelny portalu "E-ginekologia")

Data emisji: 25.11.2016

Godzina emisji: 11.23

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesteś w ciąży? Na to musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:45
Wirus Zika, surowe mięso, lakier do paznokci... Dr Małgorzata Radowicka mówi w radiowej Jedynce, na co powinny uważać kobiety w ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokarm kobiecy jest absolutnie nie do zastąpienia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 09:11
- Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci, szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy życia - powiedziała w radiowej Jedynce prof. Barbara Kowalewska-Kantecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu o projekcie "Za życiem": to kompleksowy program pomocy matkom

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 08:09
Sejm rozpoczyna pracę nad rządowym projektem ustawy o wsparciu kobiet w tzw. trudnych ciążach i ich rodzin "Za życiem". - Ten projekt odpowiada na oczekiwania kobiet, które były do tej pory w trudnej sytuacji - mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń