Ceramika i szkło na wagę złota. Co stanowi o ich fenomenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:05
- Każdy produkt, wykonany ze szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest wyjątkowy i niepowtarzalny - mówi prezes Paweł Szczygieł.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości polskiego szkła i ceramiki? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła w KrośnieFoto: PolandMFA via Foter.com / CC BY-NC

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie pokazuje, że szkło może być nie tylko ozdobą domu, ale również atrakcją turystyczną. Obiekt ma cztery kondygnacje i na każdej z nich można poznać inny etap wyrobu tego materiału. - Można poznać nie tylko proces wyrobu szkła, ale również jego historię, dzieje przemysłu szklarskiego, z którego słynie Krosno i jego okolice. Pod czujnym okiem naszych hutników można wziąć czynny udział i samemu wyprodukować coś ze szkła - opowiada prezes.

Piaskowanie, grawerowanie, dmuchanie - to tylko niektóre z czynności, które poznajemy w czasie zwiedzania. Z myślą o odwiedzających CDS w Krośnie powstały również warsztaty robienia witraży. - Godzina to absolutne minimum, jakie trzeba przeznaczyć na wizytę, a myślę, że by w spokoju zapoznać się z techniką szklaną i przejść przez wszystkie kondygnacje, potrzeba od półtorej do dwóch godzin - dodaje Paweł Szczygieł.

fot. PolandMFA via Foter.com / CC BY-NC fot. PolandMFA via Foter.com / CC BY-NC

W programie mówimy również o ceramice z Bolesławca. Kiedy pojawiły się pierwsze wyroby z Bolesławca? Jakie są cechy charakterystyczne tego rękodzieła? Kto kupuje ceramikę z Bolesławca? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Barbara Glińska (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) i Paweł Szczygieł (prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie)

Data emisji: 25.11.2016

Godzina emisji: 9.22

sm/ab

Czytaj także

Freski pod lupą. W internecie zobaczysz to, czego nie widać gołym okiem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:53
Malowidła freskowe z dwudziestu zespołów barokowych Dolnego Śląska można zobaczyć na jednej stronie internetowej z dokładnością większą niż w rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuki piękne pod Tatrami", czyli jak Podhale inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:00
Pejzaże Leona Wyczółkowskiego, oryginalna ceramika i domy w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To wszystko można znaleźć w nowym albumie "Sztuki piękne pod Tatrami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Industrialne serce bije w województwie śląskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 15:02
- Pokazujemy technikę i technologię przez zabawę. Nie wolno zapominać o przeszłości, bo ona kształtuje przyszłość - podkreśla Adam Hajduga organizator Industriady
rozwiń zwiń