Adopcja bez tajemnic - wszystko, co powinni wiedzieć rodzice

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 08:00
Zarówno adopcja, jak i adopcja ze wskazaniem, to dość skomplikowane procesy. - Pierwszych sześć tygodni po porodzie to czas, w którym wyłączona jest poczytalność kobiet i jest to moment na namysł w kwestii oddania dziecka do adopcji - mówi mecenas Eliza Kuna.
Audio
  • Różnice pomiędzy adopcją a adopcją ze wskazaniem (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Adopcja to dość długi i skomplikowany proces
Adopcja to dość długi i skomplikowany procesFoto: nik_donna via Foter.com / CC BY-NC-ND

W przypadku decyzji o adopcji prawnik radzi, by najpierw zacząć kurs w ośrodku adopcyjnym, takie przygotowanie czasami trwa nawet rok. - Bez ukończenia tego szkolenia nie dostaniemy orzeczenia sądu opiekuńczego o przysposobieniu. Oprócz tego jest szereg innych wymogów, które wskazuje ustawa, jak np. zaświadczenia od lekarza, że oboje rodzice są zdrowi psychicznie, zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, niezapowiedziany wywiad środowiskowy przeprowadzany przez kuratora - opowiada Eliza Kuna.

Rodzina chcąca adoptować dane dziecko może pytać o jego pochodzenie, rodziców, potencjalne choroby itp. - Adopcja jest łatwiejsza, gdy dziecko jest małe i warto wtedy próbować stać się rodziną zastępczą dla malucha na czas trwania postępowania adopcyjnego. Jeśli wykażemy, że jesteśmy rodzicami stabilnymi emocjonalnie, możemy się starać, by sąd wydał postanowienie tymczasowe i umieścił na ten czas dziecko w naszej rodzinie - podpowiada adwokat.

W programie mówimy o tym, z jakich powodów można rozwiązać adopcję, kiedy jest możliwa adopcja za wskazaniem i z jakiego typu problemami borykają się najczęściej dzieci.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 11.22

sm/mg

Czytaj także

„Adopcja ze wskazaniem” tylko dla najbliższej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 10:24
Ograniczenie tzw. adopcji ze wskazaniem - zakłada nowelizacja uchwalona w piątek przez Sejm. Zgodnie z nią rodzice będą mogli wskazać osobę przysposabiającą ich dziecko - może być to jednak tylko ich krewny albo małżonek jednego z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intercyza. Początek końca małżeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:45
Rozdzielność majątkowa oznacza, że każde z małżonków zarabia wyłącznie na siebie. Często decydują się na nią pary, u których występuje duża dysproporcja w dochodach i majątkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porwania rodzicielskie: od bezradności do krzywdy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 19:57
- Opieka nad dzieckiem powinna uwzględniać edukację, ale również kontakty dziecka z obojgiem rodziców. Dlatego tak ważne jest to, byśmy więcej rozmawiali, podpisali porozumienie rodzicielskie i ustalili plan opieki - poleca mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń