Wrocław stolicą krasnali. Które najtrudniej znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 22:36
- Krasnale są nieodłącznym elementem krajobrazu Wrocławia. Mamy dzieci-krasnale, np. trzymający brodę na patyku Pomagajek czy dziewczyny-krasnalki, krasnalice – mówi Robert Rasała z Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu.
Audio
  • Skąd się wzięły wrocławskie krasnale? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
We Wrocławiu nawet krasnale czytają książki
We Wrocławiu nawet krasnale czytają książkiFoto: Pixabay/arcaion/dom. publiczna

Wrocławskie krasnale są nie tylko atrakcją turystyczną, ale również marką i symbolem miasta. Jest ich ponad 350, mają swoje imiona i własną trasę turystyczną, a odwiedzający stolicę Dolnego Śląska polują na nie z aparatami i smartfonami w ręku. - Pierwszy Papa krasnal pojawił się w 2001 roku z inicjatywy Fundacji Agora i Urzędu Miejskiego, by upamiętnić ruch antykomunistyczny Pomarańczowa Alternatywa, który za swój symbol przyjął krasnala - opowiada Robert Rasała.

Wrocławskie Krasnale

Nie wszystkie te stwory wyglądają tak samo. Niektóre nie mają typowej dla krasnala brody czy czapeczki. - Wzrost większości z nich wynosi około 40 centymetrów. Najczęściej są zrobione z trwałych materiałów, jak np. ze stopów brązu, spiżu, czasami z domieszką żywicy - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Które krasnale najtrudniej dostrzec i znaleźć? Dlaczego Życzliwek jest wyjątkowy dla Wrocławia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Robert Rasała (Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 9.23

sm/pg

Czytaj także

Czarny cadillac, czyli wszystkie wcielenia Marylin Monroe

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 12:00
- Uwielbiała samochody, zwłaszcza cadillaki. Jeździła kilkoma, jednak jej auto było czarne, a nie różowe - mówił w Jedynce Andrzej Baworowski prezes zarządu spółki Hala Ludowa we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław - miasto opanowane przez krasnale

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:30
Podczas gdy świat oszalał na punkcie łapania pokemonów, we Wrocławiu turyści szukają słynnych krasnali. Ich liczba podobno oscyluje już w okolicach pół tysiąca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka siła dziecięcej nudy i najlepsze prezenty dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 07:50
- Myślmy o rozwoju, ale nie zapominamy o zabawie i tym, by dzieciom sprawić przyjemność - poleca wybór prezentu dla dzieci ekspertka w dziedzinie literatury dla najmłodszych, Ewa Świerżewska.
rozwiń zwiń