Żywy prezent na święta to nie to samo, co zabawka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:01
- Ludzie gdzieś zagubili swoje człowiecze oblicza i emocje, które ponoć czynią nas nadrzędnym gatunkiem na Ziemi, bo nie traktujemy zwierząt tak, jak one na to zasługują - mówi trenerka Aneta Awtoniuk.
Audio
  • O czym warto pamiętać, zanim kupimy żywy prezent na święta? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Żywy prezent na święta to nie to samo, co zabawka
Foto: tehchix0r via Foter.com / CC BY-NC-SA

W okresie świąt warto przypomnieć o pewnej oczywistości, o której stale zapominają niektórzy z nas. Zwierzę, jak podkreśla Aneta Awtoniuk, to nie taki sam prezent jak miś czy zabawka. - Mam wrażenie, że dzieci, które są wychowywane w większej empatii do innych istot, mają problem, kiedy się misiowi rączka naderwie w jakiejś większej zabawie. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że byłyby w stanie zrobić krzywdę żywej istocie, jaką jest pies czy kot - opowiada gość Jedynki.

Specjalistka od zachowań psów zwraca również uwagę na fakt, że coraz mniej jest w nas troski o to, by naprawiać i troszczyć się o to, co nas otacza - zarówno przedmioty, jak i żywe istoty. Wiele badań pokazuje jednoznacznie, że obcowanie ze zwierzętami zwiększa empatię wśród dzieci i wpływa na to, jak traktują innych.

A jak na rozwój wpływa brak empatii? O tym mówimy w audycji, w której wyjaśniamy również, jak złe traktowanie zwierząt odbija się emocjonalnie i psychicznie na ludziach.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Aneta Awtoniuk (specjalistka od zachowań zwierząt, trenerka, instruktorka)

Data emisji: 15.12.2016 

Godzina emisji: 9.21

sm/ab

Czytaj także

Zwierzę nie ma przycisku "off". Pomyśl, zanim kupisz

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 09:45
- Decyzja o przyjęciu zwierzęcia do domu nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji, chwili - apeluje Beata Krupianik z fundacji KARUNA - Ludzie dla Zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karp lepszy od łososia. Dlaczego króluje na wigilijnym stole?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 12:25
Jest ekologiczny, zdrowy i smaczny. Mowa o karpiu, który od setek lat króluje na wigilijnym stole. Tradycja jest ciągle żywa, a karpia nie jest w stanie wyprzeć panga, mintaj czy łosoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Czas na zmiany - już nie zakuwamy!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:45
Trzymanie psa na łańcuchu jest niezgodne z prawem, niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi – pies będący na uwięzi cierpi psychicznie i fizycznie, przez to staje się agresywny i stwarza zagrożenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergie i choroby odzwierzęce. Jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 13:15
Najczęstszym problemem zdrowotnym pojawiającym się w związku z posiadaniem zwierzęcia są alergie. Uczulenie na sierść lub wydzielinę gruczołów łojowych ma jedna na dziesięć osób.
rozwiń zwiń