X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bez polskiego nie byłoby nas. Jak dbać o nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 21:29
- Warto się przyglądać innym i zastanowić nad człowiekiem, bo zyskamy świadomość nas samych, będziemy wiedzieli czego od siebie i od innych oczekiwać. Zatrzymajmy się na chwilę i dotknijmy bliżej świata - poleca aktorka i trenerka, Olga Sawicka.
Audio
  • Olga Sawicka zdradza, jak dbać o język polski i o czym warto pomyśleć w czasie tegorocznych świąt (Cztery pory roku/ Jedynka)
Olga Sawicka poleca, by z większą dbałością dobierać słowa i troszczyć się o nasz sposób mówienia, by nasz język był staranny i odświętny nie tylko w okresie Bożego Narodzenia
Olga Sawicka poleca, by z większą dbałością dobierać słowa i troszczyć się o nasz sposób mówienia, by nasz język był staranny i odświętny nie tylko w okresie Bożego NarodzeniaFoto: J. McPherskesen via Foter.com / CC BY-NC-SA

czytanie widzenie 1200.jpg
Czy słowa straciły sens?

Wykładowczyni Akademii Teatralnej przyznaje, że coraz mniejszą wagę przykłada się w dzisiejszych czasach do tego, by słowo wypowiadane przez aktorów było zrozumiałe dla widzów. - Nikt tego potem od nich nie egzekwuje, bo bardzo rzadko robią to twórcy, a widownia przyzwyczaiła się już do tego, że nie rozumie i nawet się nad tym nie zastanawia. Pamiętam czasy, gdy widzowie podpowiadali artystom w czasie spektaklu, że nie rozumieją - opowiada Olga Sawicka.

Święta to dobry czas, by zwrócić uwagę na kulturę języka i to, w jaki sposób ze sobą rozmawiamy. W trudnych czasach to właśnie język pozwolił przetrwać naszej polskości. - Teraz zaczynamy mówić jakimś bełkotem i przenosimy się do jaskini, a więc mówmy wolniej, spokojniej, wypowiadajmy słowa z większym namysłem. Mamy tyle pięknych słów, a obracamy się zaledwie w kilkudziesięciu - podkreśla aktorka.

Gość Jedynki opowiada również o swoich warsztatach "Szkoła wachlarza", które przypominają stare, dobre pensje. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Olga Sawicka (aktorka, wykładowczyni Warszawskiej Akademii Teatralnej, pomysłodawczyni warsztatów "Szkoła wachlarza")

Data emisji: 21.12.2016 

Godzina emisji: 9.23

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szantaż emocjonalny - powszechne narzędzie przemocy psychicznej?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 14:00
- Szantaż emocjonalny to pewnego rodzaju manipulacja, która ma doprowadzić do tego, aby szantażowana osoba zrobiła coś, nawet wbrew swojej woli. Coś czego "my" chcemy  - wyjaśnia Monika Dreger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpieszczanie a rozpuszczanie. Okazywanie miłości nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 17:53
Rozpieszczać czy nie - oto jest pytanie. Tym razem wraz z psycholog zastanawiamy się nad tym, jak okazywać dzieciom miłość w mądry sposób, czyli rozpieszczać i zarazem edukować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia z Ubogimi, aby każdy czuł się oczekiwany

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:00
- Wspólnota Sant Egidio spotyka się z potrzebującymi regularnie przez cały rok, rozdajemy kanapki, gorącą zupę. Naturalne wydawało się to, że chcemy razem świętować, zwłaszcza te najbardziej rodzinne święta, kiedy samotność najbardziej doskwiera - podkreśla Sylwia Gabrysiak.
rozwiń zwiń