Jak patrzeć na niebo, by znaleźć w Wigilię pierwszą gwiazdę?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Myśląc o wigilijnej kolacji, nie sposób zapomnieć o pierwszej gwieździe na niebie, nawiązującej do znanej z Biblii Gwiazdy Betlejemskiej. Tylko, czy ta gwiazda jest rzeczywiście gwiazdą, czy może planetą bądź czymś innym?
Audio
  • Astronom wyjaśnia, gdzie na niebie znajduje się pierwsza wigilijna gwiazda (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie
Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie"Foto: BeSt Photography [Thank you for 1million views] via Foter.com / CC BY-NC-SA

- Gdy będziemy w czasie Wigilii wypatrywać pierwszej gwiazdy, można dać się łatwo oszukać. Faktycznie pierwszym obiektem, który pojawi się na niebie tuż po zachodzie słońca, dość nisko nad południowo-zachodnim horyzontem i będzie wyglądać na jasną gwiazdę będzie planeta Wenus - wyjaśnia astronom, Karol Wójcicki.

Planety zwykle świecą blaskiem silniejszym od gwiazd i w przeciwieństwie do tych drugich, nie mrugają. Chcąc być wiernymi tradycji, należy zachować czujność i wypatrywać migającego obiektu. O tym, jak łakomi mogą pierwszą gwiazdkę zobaczyć jeszcze w ciągu dnia i jak patrzeć w niebo, by dostrzec gwiazdę już po zachodzie słońca nasz gość wyjaśnia w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karol Wójcicki (astronom)

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 9.22

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przepis na święta Bożego Narodzenia bez kłótni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:55
W idealnym świecie przy bożonarodzeniowym stole panują radość, życzliwość, wzajemne zrozumienie. Niestety w praktyce podczas Świąt dają o sobie znać dawne konflikty, utajone pretensje i różnice w poglądach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Święta zadbaj też o karpia. To prostsze niż ci się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 19:37
- 90 proc. zasobów morskich jest nadmiernie eksploatowanych bądź zagrożonych wyginięciem, więc jeśli nie wiemy, jakie ryby kupować, a chcielibyśmy je chronić, to kupujmy te ze znakiem MSC - mówi Katarzyna Skawińska z organizacji pozarządowej przyznającej Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa.
rozwiń zwiń