X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eksperci alarmują: otyłość zabija!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:30
- Coraz więcej lekarzy i naukowców mówi, że 50 lat temu przemysłem najbardziej szkodliwym dla zdrowia był przemysł tytoniowy, a dziś jest to przemysł produkujący wysoko przetworzoną żywność z dodatkiem cukru - mówi Marta Pawłowska, trenerka zdrowego żywienia.
Audio
  • Marta Pawłowska - trenerka zdrowego żywienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Często nie zdajemy sobie sprawy, do jak wielu produktów dodawany jest cukier. Znajdziemy go w jogurtach, płatkach śniadaniowych, sokach przecierowych, ketchupach i majonezach...
Często nie zdajemy sobie sprawy, do jak wielu produktów dodawany jest cukier. Znajdziemy go w jogurtach, płatkach śniadaniowych, sokach przecierowych, ketchupach i majonezach...Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Jak podkreśla ekspertka, w Stanach Zjednoczonych trzecią przyczyną śmierci - po nadciśnieniu tętniczym i papierosach - jest otyłość. - U osób dorosłych skraca ona przewidywany czas życia o 3-10 lat. A proszę sobie wyobrazić, że w ostatnich latach globalne wydatki na kampanie prozdrowotne wyniosły zaledwie 3 proc. w stosunku do wydatków na reklamy wysokoprzetworzonych, słodzonych produktów - mówi Pawłowska.

Jak działa marketing otyłościowy? Jak bardzo przytyła ludzkość w ciągu ostatnich 50 lat? W jaki sposób funkcjonuje "zapobiegliwy gen"? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Marta Pawłowska (trenerka zdrowego żywienia)

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 10.20

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problem otyłości wśród dzieci. Przyczyną niewiedza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:24
- Zatrważające są wyniki badań. Aż 50 procent uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie je pierwszego śniadania, co jest wbrew podstawowym zasadom poprawnej diety - mówi Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosty przepis na najlepsze śniadanie dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 09:00
- Domowe śniadanie wymaga zaangażowania, ale jest to inwestycja w nasze zdrowie i relacje - podkreśla kucharz, Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciąża - alkohol i papierosy zabójcze dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 14:20
Z badań wynika, że co trzecia kobieta piła w trakcie ciąży. - Tymczasem każda ilość alkoholu podana od pierwszego do czterdziestego tygodnia ciąży nieodwracalnie uszkadza mózg dziecka - alarmuje dr Jacek Tulimowski.
rozwiń zwiń