Nowy Rok - nie dla każdego wypada 1 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 12:31
Gdy my bawimy się w sylwestrową noc, są miejsca na Ziemi, w których Nowy Rok już nastąpił, albo gdzie trochę jeszcze na niego poczekają.
Audio
  • Kiedy i jak obchodzony jest Nowy Rok w różnych społecznościach? (Jedynka/Cztery pory roku)
Festiwal lampionów jest nieodłącznym elementem Chińskiego Nowego Roku
Festiwal lampionów jest nieodłącznym elementem Chińskiego Nowego RokuFoto: pixabay.com/tookapic/domena publiczna

Obchodzenie Nowego Roku związane jest z przestrzeganiem konkretnego kalendarza, który jest inny dla wyznawców prawosławia, inny też dla protestantów z pewnego małego szwajcarskiego kantonu oraz inny dla Chińczyków. - Trzeba spojrzeć na to, o kim mówimy i wtedy nam wyjdzie, kiedy ten Nowy Rok nastąpi - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Entograficznego w Warszawie.

Mieszkańcy Państwa Środka, na przykład, przestrzegają kalendarza księżycowego, najstarszego na świecie, bo liczącego przeszło 5 tysięcy lat. Jakie są ich noworoczne zwyczaje, jak wyznawcy prawosławia obchodzą Nowy Rok z 31 grudnia na 1 stycznia, a jak dwa tygodnie później, oraz za co na tę okazję przebierają się szwajcarscy protestanci - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 10.42

jsz/pg

Czytaj także

Superpełnia. Gołym okiem, przez teleskop, w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:44
- Tak blisko Ziemi Księżyc bywa dosyć często. Rzadko jednak zdarza się, by do tego był jeszcze w pełni. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w 1948 roku, a powtórzy się w 2034 roku - mówi Karol Wójcicki z portalu Z głową w gwiazdach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wziął sylwester, czyli o historii zabawy do białego rana

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:15
Tańce, szampan, fajerwerki, muzyka i całonocna szalona zabawa – z tym większości z nas kojarzy się sylwestrowa noc, w czasie której żegnamy stary rok i witamy nowy. Ale czy zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie tak hucznie witamy nadejście Nowego Roku? Okazuje się, że historia sylwestra sięga starożytności…
rozwiń zwiń