Jak bezpiecznie spędzić sylwestrową noc

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 14:40
- W dzisiejszych czasach boimy się dużo poważniejszych zagrożeń, np. ataków terrorystycznych, ale nie możemy zapominać o przyziemnych groźbach, jak kieszonkowcy, którzy będą wykorzystywać sylwestra pod chmurką , nieuwagę i beztroskę publiczności - tłumaczyła aspirant Violetta Szubska.
Audio
  • Aspirant policji, Violetta Szubska radzi, jak bezpiecznie spędzić sylwestra (Cztery pory roku/Jedynka)
Fajerwerki kupujmy wyłącznie z legalnego źródła i używajmy zgodnie z instrukcją
Fajerwerki kupujmy wyłącznie z legalnego źródła i używajmy zgodnie z instrukcjąFoto: Glow Images/East News

Wielu miast w Polsce organizuje masowe zabawy sylwestrowe na powietrzu. - Myślę, że możemy czuć się bezpiecznie. Policjanci wspólnie ze strażą miejską, ze służbą kolei, z żandarmerią wojskową będą dbali o bezpieczeństwo, reagowali na wykroczenia, dbali o porządek i ład - zapewniała aspirant Szubska.

Policjantka radziła, jak ustrzec się przed kieszonkowcami. - Panie torebki muszą mieć zawsze w zasięgu wzroku, przed sobą i zamknięte. Mężczyźni - portfele w wewnętrznych kieszeniach, nigdy w zewnętrznych czy tylnej kieszeni spodni. Złodzieje przecinają materiały skalpelem i nawet, jeśli to poczujemy, to na ogół nie zdążymy zareagować - przestrzegała.

- Nie obwieszajmy się drogą biżuterią, nie zabierajmy ze sobą dużo gotówki, a tę, którą weźmiemy, rozlokujmy w kilku miejscach. Gdy ukradną nam dokument ze zdjęciem, musimy jak najszybciej zastrzec go w banku i to niekoniecznie w naszym, bowiem wszystkie banki w Polsce posiadają system "dokumenty zastrzeżone". Policja tylko przyjmuje zgłoszenia, ale nie zastrzega dowodu tożsamości. W przypadku kradzieży karty, trzeba dzwonić na ogólnopolską linię zastrzegania kart pod nr 828 828 828 - tłumaczyła Violetta Szubska.

Jak dodała policjantka, wychodząc na imprezę trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie naszego mieszkania. - Gdy wyjeżdżamy na dłużej, warto poprosić sąsiada o to, by zajrzał do nas, zapalił światło na kilka godzin, zasłonił okna, wybrał pocztę ze skrzynki - mówiła ekspertka.

W audycji mówiono także o fajerwerkach, które należy kupować wyłącznie z pewnego źródła. Aspirant Szubska powiedziała, jak sprawdzić czy zakupie fajerwerki są bezpieczne.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: aspirant Violetta Szubska (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 11.22

ab/pg

Czytaj także

Przekraczanie uprawnień vs. bezpieczeństwo obywateli

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:00
Kiedy policja może stosować środki przymusu bezpośredniego? Tym problemem zajęliśmy się w naszym cyklu "Głos za głos".
rozwiń zwiń