Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Mamy prawo tęsknić, ale...

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:53
- Przez kilka pierwszych miesięcy życia to mamy są non stop z dziećmi, więc ich więź jest wręcz fizyczna, nie tylko psychiczna. Wracając do pracy, cierpią z powodu rozstania z małym dzieckiem z powodu lęku o nie - tłumaczyła psycholog Dorota Minta.
Audio
  • Dorota Minta o tęsknocie i niepokoju mam wracających do pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych (Cztery pory roku/Jedynka)
Od narodzin wato zadbać o to, by matka nie była jedyna osobą, z którą jest dziecko
Od narodzin wato zadbać o to, by matka nie była jedyna osobą, z którą jest dzieckoFoto: pixabay

Ekspert stwierdziła, że tę tęsknotę młode mamy mogą złagodzić, wcześniej się przygotować, by ona nie była aż tak bolesna.

Dorota Minta Urlop macierzyński, a wychowawczy szczególnie, bywa czasami taką pułapką zagarniania relacji dziecko-rodzice tylko przez matkę. Ojca jest często za mało w życiu dziecka, a on też musi mieć szansę uczenia się dziecka od początku

- Kobiety często wpadają w taką pułapkę, że gdy one są w domu, a ich partner pracuje zawodowo, to biorą na siebie większy ciężar opieki nad dzieckiem. Wydaje im się, że mężczyzna wraca z pracy zmęczony i powinien odpocząć. A przecież one też są zmęczone po całym dniu - podkreślała Dorota Minta i namawiała mamy: "Nawet gdy dziecko jest malutkie, pod jakimś pretekstem wychodźcie z domu. Na początku choć na godzinę lub dwie. Dajcie szansę ojcu, by on także zbudował mocną więź z dzieckiem" - apelowała ekspertka.  

Przestrzegała też, aby po powrocie do pracy nie popadać w przesadę z kontrolowaniem tego, co się u dziecka dzieje. - Taką ciągłą kontrolę zaobserwowałam u mam dzieci, które są w żłobkach, gdzie jest monitoring i można cały czas oglądać dziecko w okienku telefonu - mówiła Dorota Minta.

Jak po powrocie do pracy ułożyć relacje z pracodawcą i ze współpracownikami, co lepsze - żłobek czy niania, jak dziecko przygotować do rozstania. O tym w nagraniu  . 

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Dorota Minta (psycholog)

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji:  9.20

ab/pg

 


Czytaj także

Za dodatkowy urlop macierzyński też przysługuje 100-proc. zasiłek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 13:53
Przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich były kilkakrotnie zmieniane i dlatego nie dziwi fakt, że wiele matek ma wątpliwości, jakie świadczenia może uzyskać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama wraca do pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
W "Strefie Rodzica" porozmawiamy o tym, jak przygotować siebie i dziecko na nasz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.
rozwiń zwiń