Raport o ojcostwie. "Chciałbym i boję się"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:50
Fundacja Mamy i Taty opublikowała raport "Ojcowie 2017". - Zaskoczyło mnie to, że jako mężczyźni chcemy mieć dzieci, ale boimy się i ten skok w dojrzałość odkładamy w czasie, zapierając się rękoma i nogami - przyznaje autor opracowania Marek Grabowski.
Audio
  • Eksperci o tym, jak zmienia się rola ojca i podejście mężczyzn do kwestii zakładania rodziny (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Magdalena Chwedczuk o wyborze przedszkola dla dziecka (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Późna decyzja o posiadaniu dzieci łączy się z coraz późniejszym wiekiem, w jakim zawieramy małżeństwo. Dla mężczyzn jest to średnio wiek 29 lat, a w miastach - 30, dla kobiet odpowiednio 27 i 28 lat.

Psycholog Jacek Gientka zwraca uwagę na wysokie oczekiwania społeczne wobec mężczyzn. To one - zdaniem eksperta - mogą opóźniać decyzję o założeniu rodziny. - Z jednej strony mężczyzna ma być głową rodziny, ma ją utrzymać, z drugiej - powinien być delikatnym, wrażliwym, czułym facetem, który będzie rozumiał dzieci i żonę. Mężczyźni często myślą: "albo jedno, albo drugie" - mówi psycholog i przyznaje, że do dziś w wielu rodzinach kobieta wykonuje zdecydowaną większość obowiązków domowych, mimo że oboje partnerzy pracują zawodowo.

Kim jest wystarczająco dobry rodzic? Dlaczego dziś dziecko stało się "produktem luksusowym"? O tym dyskutowali goście.

W audycji rozmawialiśmy także o kryteriach wyboru przedszkola dla dziecka.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Grabowski (Fundacja Mamy i Taty), Jacek Gientka (psycholog)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 11.23

mg/ab

Czytaj także

W mikołajki uczmy dzieci dawania

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 10:30
Dzisiaj dzień św. Mikołaja, święto biskupa z Mirry, który pomagał ubogim. Tradycyjnie tego dnia niesiemy radość innym, choć głównie cieszą się dzieci obdarowywane drobnymi zabawkami czy słodyczami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Córeczka tatusia" - powiedzenie wzięte z życia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 13:36
- Gdy na zajęciach dla ojców pada hasło: "Wyobraźcie sobie, że jesteście w domu i po waszą córkę przychodzi jakiś chłopak, żeby wziąć ją na randkę". To, co wtedy otwiera się w tych facetach jest niesamowite - mówi psycholog Jarosław Żyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Seniuk i Magdalena Małecka-Wippich o relacji matki z córką

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 13:00
- Moje wychowanie było dość ostre. Osobą ciepłą i najbliższą mojemu sercu był ojciec. Relacje z nim były bardzo ciepłe, rozumieliśmy się. Tego mi brakowało w dzieciństwie i pomyślałam, że ja moim dzieciom właśnie to dam - mówiła Anna Seniuk wspominając swoje dzieciństwo. 
rozwiń zwiń