Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
Audio
  • Dr Anna M. Ambroziak o tym, jak smog, klimatyzacja i komputery szkodzą oczom (Cztery pory roku/Jedynka)
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjne
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Specjalistka z Instytutu Oka wyjaśnia, że okres starzenia się oczu zaczyna się w wieku ok. 40 lat. Jednak także młodym osobom szkodzą klimatyzacja i zanieczyszczenia powietrza. - Podczas zwiększonego stężenia smogu możemy odczuwać duży dyskomfort. Bardzo dobrze jest stosować sól fizjologiczną i krople nawilżające, które wypłukują zanieczyszczenia - radzi dr Ambroziak.

Wyjaśnia też, że często psujemy sobie wzrok siedząc przy komputerze i zbyt rzadko mrugając. - Polecam, żeby np. przy każdym naciśnięciu klawisza enter świadomie mrugnąć. Powieka powinna się całkowicie domknąć, tak jak zamek błyskawiczny.

Podczas audycji specjalistka odpowiadała także na pytania słuchaczy, mówiła o najnowszych osiągnięciach okulistyki i wyjaśniała, jak powinniśmy podchodzić do suplementów diety.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: dr Anna M. Ambroziak (Instytut Oka - Eksperckiego Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Oczu w Warszawie)

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji:  9.21

mg/ab

Komentarze1
aby dodać komentarz
gośka882017-01-30 14:20 Zgłoś
W tym roku naprawdę smog dokuczył, zwłaszcza mam tu na myśli oczy. Wielu moich znajomych tez to odczuło. Bez kropel nie ruszam się z domu, u mnie dość dobrze działa starazolin. Do tego okulary, które chronią oczy na zewnątrz i maska na usta.

Czytaj także

AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:16
Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Ziental i świat odbierany dotykiem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 14:50
Bohaterka audycji kiedyś marzyła, by zostać przewodniczką turystyczną. Utrata wzroku spowodowała, że musiała zmienić decyzję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń