Dlaczego warto sporządzać testament?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:41
- Jeżeli o naszej ostatniej woli powiemy tylko przyjaciółce, sąsiadce czy ciotce, a nie sporządzimy testamentu, w grę będzie wchodziło jedynie dziedziczenie ustawowe - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Mecenas Katarzyna Ludwig zachęca do sporządzania testamentów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Przy sporządaniu testamentu gość Jedynki rekomenduje skorzystanie z usług notariusza. - Co najmniej z kilkunastu względów. Po pierwsze testament notarialny, co do zasady, powinien być poprawnie napisany. Notariusz działa zgodnie z przepisami prawa, pouczy nas, jakie postanowienia mogą, a jakie nie mogą znaleźć się w testamencie. Co ważniejsze, notariusz ten testament zabezpieczy i przechowa. W 2011 r. powstał Notarialny Rejest Testamentów i jeśli tylko testator sobie tego życzy, testament notarialny może być tam umieszczony. Co do zasady, notariusz przechowuje testament przez 10 lat od jego sporządzenia, a po tym okresie przekazuje go do sądu wieczysto-księgowego - tłumaczy Katarzyna Ludwig.

Ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza, jakie warunki powinien spełniać testament napisany w domu i która wersja testamentu liczy się przed sądem, gdy istnieje kilka jego wersji, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Katarzyna Ludwig (adwokat)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 11.23

pg/gs

Czytaj także

Gdy nie jesteśmy godni spadku...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 09:00
Tym razem mecenas Bartosz Bator przyjrzał się, w jakich sytuacjach można pozbawić kogoś prawa do spadku. - Odnoszą się do tego dwie instytucje: wydziedziczenia i niegodności dziedziczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darowizny w świetle polskiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:37
- Wszyscy lubimy dostawać prezenty, niektórzy lubią je też dawać, ale musimy pamiętać o tym, że jest to instytucja prawna, która niesie ze sobą pewne skutki, np. podatkowe - mówi w radiowej Jedynce mecenas Magdalena Czernicka–Baszuk.
rozwiń zwiń